Autor:
Salonka
Přidáno:
29/12/2008 v 23:17:54
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
02/02/2009 v 15:20:56

Zobrazeno: 6806x Hodnocení: 2.74 Hodnoceno: 865x
1 2 3 4 5

Český název: Želva nádherná
Latinský název: Trachemys scripta elegans


Čeleď:Emydidae (Sladkovodní želvy)
Původ: Jihovýchod USA, řeka Mississipi, Mexický záliv
Maximální velikost: 25 - 30 cm
Vhodná teplota: 20 - 27 °C
Potrava: Všežravec, nitěnky, gammarusy, garnáty, rostlinná potrava
Agresivita: Neagresivní, snášenlivá
Charakteristika: Patří mezi vodní želvy. Mezi chovateli je rozšířená téměř po celém světě. Je obdařena vynikajícim sluchem a čichem. Má ráda bahnité dno a pár větších kamenů v nádrži. Nejvhodnější pro jeji chov je menší želvárium. Souš by měla tvořit 1/3 želvária. Je aktivní ve dne, kdy se ráda sluní těsně nad hladinou. Je to dobrý plavec.Ráda se sluní a vyhřívá v teplejší vodě. Zbarvení těla je smetanově nažloutlé s podélnými tmavě zelenými až černými pruhy na hlavě, končetinách, trupu a ocasu. Za očima má nápadné a charakteristické červené (žluté) skvrny, které vedou ku krku. Nádrž se želvou je vhodné přikrýt sklem, neboť umí dobře šplhat. Vodu v akvateráriu je dobré často vyměňovat, neboť se poměrně rychle kazí a zapáchá. Velice důležitý je světelný a tepelný režim. Na jeho dodržení používáme nejčastěji běžnou žárovku.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou výrazně menší než samice a na předních končetinách mají prodloužené drápy. Také ocas je u samců delší a silnější.
Rozmnožování: Rozmnožuje se začátkem jara. Pohlavně dospějí kolem 2-3 roku. Samec má svůj namlouvaci rituál, při kterém máva před obličejem samice svými dlouhými drápy.Samice naklade kolem 20 vajec, na které nohama přihrne písek. Vývoj trvá 10 - 13 týdnů. Zimní spánek nebývá dlouhý, jenom 10-12 týdnů.

V inzerátech: prodej


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.aquapage.czŽelva nádherná

Více fotek najdete ve fotogalerii tohoto živočicha


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní živočich(podle českého názvu) - Želva kýlnatá (Želva mapová) Č Další sladkovodní živočich(podle českého názvu) - Želva trojkýlná   Předchozí sladkovodní živočich(podle latinského názvu) - Plž Thiara cancellata L Další sladkovodní živočich(podle latinského názvu) - Plž Tylomelania gemmifera     Editovat článek     Přidat fotku


Želva žije volně v Kadlcovým rabníku na Říčkách v Brně - Líšni.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby