Autor:
Horac
Přidáno:
08/05/2007 v 10:25:33
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
12/11/2008 v 18:42:17

Zobrazeno: 31273x Hodnocení: 2.79 Hodnoceno: 1620x
1 2 3 4 5

Český název: Pancéřníček kropenatý
Latinský název: Hoplosternum thoracatum


Čeleď:Sumci - Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
Původ: severní část Jižní Ameriky, ostrovy Trinidad a Martinik
Maximální velikost: 18 cm
Vhodná teplota: 20 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 6 - 20°dGH
Agresivita: mírumilovná rybička
Charakteristika: Vyskytuje se v bahnitých úsecích řek a potoků. Jeho pomocné střevní dýchání mu umožňuje přežít v chudě okysličené vodě. Tělo je zavalité a ve hřbetě klenuté. Široká hlava je shora zploštělá. Tlamka je bezzubá s dvěma páry dlouhých vousků. Hřbet a boky jsou opancéřované kostěnými destičkami. Oči jsou malé. Rybky je modrošedě až červenavě zbarvena. Břicho je světle šedé až zelenavé. Ocasní ploutev je vykrojená a má okrajové paprsky protažené do špiček. Ploutve jsou světle šedé až průhledně bezbarvé. Má rád úkryty , kořeny a skalky. Nesnáší ostré dno.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a má mohutnější ploutve. Ostny prsních ploutví jsou rezavě hnědé a výrazně zesílené. Samička má ostny prsních ploutví tmavé až černé a je plnější v bříšku. Ostny samičky jsou také kratší než ostny samce, který je má delší.
Rozmnožování: Při tření si staví pěnové hnízdo u hladiny. Sameček se postaví svisle pod toto hnízdo a láká samičku aby odsála mlíčí. Ta potom klesá ke dnu, odkud vzápětí s jikrami mezi břišními ploutvemi vystupuje pod hnízdo, do kterého uloží oplozené jikry. O jikry a potěr se dále stará sameček. Potěr se líhne asi za 4 dny.

V inzerátech: Pancéřníček kropenatý


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.akvariumas.netPancéřníček kropenatý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pancéřníček křivopruhý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pancéřníček lacerdai   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Páncéřníček obrněný L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Sumíček krátkotělý     Editovat článek     Přidat fotku


Ještě ho mám, ale zítra se stěhuje ke tchýni. Zmetek. Zničil všechny kytky (opakovaně) a ještě je to při tom celkem prcek (cca10cm). Zapíchne se do kytek a mrská sebou jak žralok. Nepřestane dokud se nevyrochní a kytku nezničí. Nepomohla ani okurka do akvárka (tu si dali jen Ancistrusové). 200l společné akvárium dokázal jeden zbavit kompletně rostlin během týdne.Dnes se dal i do puškvorce ostrolistého. Otravuje Ancistruse i menší druhy pancéřníčků. Každou chvíli do nich šťouchá i je nahání po akváriu. Neublíží jim ovšem.


Ahoj chtěl bych se zeptat jestli je pancéřníček agresivní vůči malým rybám. Narodilo se mi několik blackmol a perlooček a mám tam pancéřníčky cca 5 cm Poradte diky


AHOJ JÁ JE CHOVÁM NAŠEL 2 LETÁ SAMIČKA GIL NAKLADLA ASI 500 LIKER ALE ASI JENOM 120 SE VYLÍHLO KDO CHCE VYLÍHLI SE 20.4,2011 ¨ CENA ZA 1 KUS:10 KČ ZÍTRA NAPÍŠU KOLIK JICH JE MOŽNÁ I DNESKA. POHLAVÍ JEŠTĚ NEJDE POZNAT ASI VE VĚKU 2 - 4 MĚSÍCŮ TAK DOUFÁM ŽE BUDE DOST ZÁJEMCŮ :-)


Měla jsem tyto v akvarku o velikosti 60cm a tam byly 4 vyrostly max.8cm A PODLE VŠEHO JSEM měla samca a 3 samice.Přežily 2 vymření celého akvaria.Nakonec asi po 3 rokách svého života začaly postupně hynout.Když byly dva koupila jsem malé panceřničky a stará samice a samec stejně zemřely.Bylo mi jich lito no uvidíme.Mám je tak asi 3 mes.


Dneska dostanu 3 70L akvárko a chcu to v něm chovat :-) :-) :-) :-)


vorliček.o: Aj ja som ho mala,mala aj meno,volali sme ho Pepino.Bol miláčikom našej rodiny.Vyrástol na dosť veľkého,neviem presne,koľko mal cm,ale bol veľký ,nakoľko bol vždy prvý u žrádla na dne akvária.Prežil aj svoje skoro uvarenie,keď som zabudla vypnúť ohrievanie,prežil aj zahrabanie do kamienkov pri mojom prvom veľkom čistení dna,kedy som naozaj nevedela ,kde je.Bol proste húževnatý a keď nám umrel,plakala dokonca aj moja mamina.Mám ich aj teraz,dokonca troch a už teraz sa veľkosťou podobajú Pepinoví,čo sa veľmi teším.


taky sem mnel panceřnička kropenatyho ale nedavnomi uhynul ale koupim si jinyho :-)


mel jsem ho ve 130l a kdyz umrel mel cca 13cm Super ryba jedina co dostala jmeno jelikoz prezila dvoje stehovani a mel jsem ji strasne dlouho. :-)


Mám tyhle rybičky v akváriu a doufám, že 18 cm nedosáhnou.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby