Náhodně vybrané články o živočiších

Neritina zebra(Neritina natalensis)

Český název: Neritina zebra
Latinský název: Neritina natalensis


Čeleď: Neritidae (Zubovcovití)
Původ: Jížní Afrika
Vhodná teplota: 20 - 28 °C
Doporučené PH: 5 - 10
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20 °dGH
Charakteristika: Oblíbený šnek, krásná kresba ulity, živí se převážně řasou. Dýchá pomocí žáber, na rozdíl od ampulárky - nemá dýchací chobot. Zajímavé je že k odpočinku se vrací pokaždé na stejné místo. Neritinka muže utéct z akvária, je potřeba akvárium dobře zakrýt, jinak ji můžeme najít i mimo akvárium. Pozor ulita Neritinky je poměrně těžká, při pádu na dno akvária hrozí nebezpečí poškození ulity.
Pohlavní dimorfismus: Oddělené pohlaví.
Rozmnožování: Neritinka žije v řekách jižní Afriky, kde také dochází k páření a kladení vajíček. Larva, jejíž velikost cca 1 mm, se po vylíhnutí dostává s proudem vody do moře. Až po ukončení jejího vývoje - přeměna na šneka, se vrací zpět do vodního toku. Během života putuje neustále proti proudu.

Levatka ostrá(Physa acuta)

Český název: Levatka ostrá
Latinský název: Physa acuta


Čeleď: Physidae (Levatkovití)
Původ: Evropa, Severní Amerika, zavlečená všude
Vhodná teplota: 15 - 28° C
Doporučené PH: 5 - 15
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Jeden z nejméně oblíbených šneků. Ulita oválného tvaru protažená do špičky. Barva ulity je různá - od žluté až po tmavě hnědou černou. Větší šneci okusují rostliny, pokud nemají dostatek odumřelých rostlin, doporučují větší šneky odlovit. Levatka produkuje velké množství výkalu, snadno může dojít ke zhoršení kvality vody.
Pohlavní dimorfismus: Hermafrodit.
Rozmnožování: Velká schopnost reprodukce. Levatka klade vajíčka všude (rostliny, kameny, sklo..) z vajíček se do po pár dnech lihnou šneci schopni baštit vše co najdou.

Rak mramorový(Procambarus sp. marble (Procambarus fallax))

Český název: Rak mramorový
Latinský název: Procambarus sp. marble (Procambarus fallax)


Čeleď: Cambaridae
Původ: Jižní časti USA
Vhodná teplota: 15 - 28° C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 7 - 10° dGH
Charakteristika: Rak mramorový je šedé barvy s nepravidelnou mramorovou kresbou. Má menší klepeta. Hodně rozšířený. Rak není dobrý plavec ale dokáže dobře šplhat – dobrý lezec.
Pohlavní dimorfismus: Rozmnožují se partenogenezí. Dalo by se řici, že u tohoto druhu samci nejsou.
Rozmnožování: Samice nosí vajíčka pod ocasem na zadních nohách. Ráčata se líhnou po 20-30 dnech.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby