Přidáno:
07/03/2008 v 15:48:14
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
28/03/2012 v 19:55:01

Zobrazeno: 16885x Hodnocení: 2.92 Hodnoceno: 1008x
1 2 3 4 5

Český název: Čichavec zlatý
Latinský název: Trichogaster trichopterus sumatranus gold


Čeleď:Lezounovití - Osphronemidae (Guramovití)
Původ: Asie - vyšlechtěna uměle
Maximální velikost: 12 cm
Vhodná teplota: 22 - 28 °C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 22°dGH
Agresivita: Mírumilovná rybka, asi nejklidnější z čichavců
Charakteristika: Tato zlatožlutá odrůda čichavce byla vyšlechtěna z čichavce modrého a v přírodě se vlastně nevyskytuje. Jedná se o společenskou rybu, kterou je nutno chovat s ostatními klidnými rybičkami. Potřebuje přístuip ke hladině - patří mezi labyrintky. Rychle dorůstá, potřebuje nádrž s dostatečným prostorem pro plavání. Přitom by měla nádrž být dostatečně zarostlá a s dostatkem úkrytů. Vzhledem k labyrintnímu dýchání je doporučeno používat krycí skla či kryt.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají delší hřbetní ploutve a oranžovější vláknité prsní ploutve (tykadla). Pro chov použijte osázené společenské akvárium.
Rozmnožování: Rybky dospívají v 2. roce života. Ve vhodných podmínkách - teplota cca 26°C, plovoucí rostliny - sameček staví pěnové hnízdo. Pod ním se samička vytře. Po tření je třeba snížit hladinu na 15cm.Po tření samičku odlovíme. Potěr se vykulí za den, za další 4 dny se rozplave. Vyžaduje jemnou potravu. Po měsíci se začne vytvářet labyrintní dýchací systém.


Čichavec zlatý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Čichavec zelený Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Cichlasoma Fenestratus   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec modrý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec mramorovaný     Editovat článek     Přidat fotku


Měla jsem v akvárium dva zlatý čichavce (páreček) ale sameček začal kousat té samičce ocásek (a jedné rybičce už ocásek ukousl takže umřela)tak jsem ho musela dát do jiného akvária kde je teď sám aby neumřely všechny ryby :-) :-)


Je také velmi tolerantní k ostatním obyvatelům nádrže,velmi společenská a nenáročná rybka,nepohrdne ani nastrouhanou mrkví,které mi ostantí rybky nejí....Myslím že je dobrá i pro začátečníky,je dobré ji chovat nejméně v páru ... je opravdu velmi krásná,da se pozorovat opravdu dlouho... :-) :-)


Překrásná velmi rychle rostoucí a dlouhověká ryba. Proto vyžaduje větší nádrž-tak nad 100l.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby