Nejlépe hodnocené články o živočiších

Drápatečka Beottgerova(Hymenochirus  boettgeri)

Český název: Drápatečka Beottgerova
Latinský název: Hymenochirus boettgeri


Čeleď: Pipidae (Pipovití)
Původ: západní Afrika
Vhodná teplota: 23 - 30 °C
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15 °dGH
Charakteristika: Je to poměrně nenáročná akvarijní žabka, které se nejlépe daří při pokojové teplotě. Má ráda skrýše, ráda loví, ale není tak rychlá a proto se jí lov příliš nedaří. Ve vodě se jenom chodí nadechnout ke hladině, nechodí proto na souš. Sežer prakticky všechno, co se jí vleze do tlamky, jenom rostlinnou potravu nežere. Její základní zbarvění je hnědé.
Pohlavní dimorfismus: Samička je větší, má tmavě hnědé skvrny po těle. Na zádech má mnoho bradavek. Má světlé břicho. Na třech prstech zadních končetin má drápky. Samec má viditelnou narůžovělou bradavku, která je za předními končetinami. Samci vydávají slabé bzučivé zvuky.
Rozmnožování: Aby bylo rozmnožování úspěšné, je nutno žabku stimulovat chladnejší vodou v nádrži. Samička naklade vajíčka, většinou v ranních hodinách při rozbřesku. Vajíčka klade asi hodinu. Bývá jich až kolem 200 kusů v závislosti na velikosti a kondici samičky. Po nakladení vajec je nutno samici odchytit, protože s oblibou požírají svá vajíčka. Malí pulci se líhnou za teploty kolem 25°C po 4 dnech, metamorfoza trvá asi 5-8 týdnů. Pohlavně dozrávají kolem 1 - 1,5 roku.

Krevetka "indián trpaslík"(Caridina cf. cantonensis)

Český název: Krevetka "indián trpaslík"
Latinský název: Caridina cf. cantonensis


Čeleď: Caridea (Krevetky)
Původ: Indie
Vhodná teplota: 20 - 25 °C
Doporučené PH: 7 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 10 - 20 °dGH
Charakteristika: Jedná se o nádherně vybarvenou krevetku, kterou je však poměrně obtížné sehnat (v České republice je to téměř nemožné, protože chovatel, který je choval už neprodává). Ná chov náročná není. Často je označována jako krevetka "duha" od ní se však v několika detailech liší.
Pohlavní dimorfismus: Samice jsou větší.
Rozmnožování: V zajetí je možné, avšak v domácích podmínkách se prozatím moc nedaří.

Škeble asijská(Sinanodonta woodiana)

Český název: Škeble asijská
Latinský název: Sinanodonta woodiana


Čeleď: Unionidae (Velevrubovití)
Původ: Asie
Vhodná teplota: 18 - 25 °C
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 20 °dGH
Charakteristika: Dožívá se 15 - 20 let. Zdá se, že je vázaná na přítomnost tolstolobika pestrého ve své blízkosti. Má eliptickou, téměř kulovu lasturu. Dýcha žábrami. Okolo ústního otvoru má smyslove orgány. Vyžaduje čistou vodu, kde je trvalé proudění vody a je velmi citlivá na zněčitění vody, chemikálie a dusíkaté látky.
Rozmnožování: Mladá, vývojová stádia = glochidie, parazitují na žábrách ryb. Tak se dostávají do horních částí toků, kde je pak v určitem věku opouštějí a začínají žít podle způsobu života svých rodičů.


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby