Autor:
Yirka
Přidáno:
07/05/2008 v 12:22:35
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
26/11/2008 v 19:37:56

Zobrazeno: 11764x Hodnocení: 2.81 Hodnoceno: 935x
1 2 3 4 5

Český název: Živorodka sličná
Latinský název: Neoheterandria elegans


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Jižní Amerika, Kolumbie
Maximální velikost: 1,5 - 2,5cm
Vhodná teplota: 26 - 30 °C
Potrava: Všežravec, výběr a přípravu potravy je nutno přizpůsobit velikosti rybky
Doporučené PH: 7,5 a více
Doporučená tvrdost vody: 5 - 30 °dGH
Agresivita: Klidná rybka vhodná kvůli své velikosti do druhové nádrže
Charakteristika: Tato živorodka je velmi malá. Sameček dorůstá pouze do 1,5 cm, samička do 2,5 cm. Její způsob života i rozmnožování je nesmírně zajímavý. Základní barva je zlatavě medová s 6 až 9 okrovými příčnými páskami.Uprostřed těla jsou dva pásky, které se ve spodní části sbíhají a vytvářející velké V, které je vyplněno opaleskující tmavomodrou a lemováno intenzívní zlatožlutou barvou. Všechny ploutve jsou bezbarvé. Samička i sameček jsou vybarveni stejně, ovšem sameček vzhledem ke své velikosti méně vyniká. Tyto rybky jsou opravdu malé a tomu je třeba přizpůsobit i technické zařízení a údržbu nádrže, protože vždy hrozí nasání rybek, nebo jejich uvěznění ve dně z většího štěrku. Vyhovuje jim pískové dno a dobře zarostlá nádrž.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a má gonopodium. Samička je zavalitější a větší.
Rozmnožování: Samec nahání samici a oplodní ji. Gravidita trvá 3 - 4 týdny a je zajímavá tím, že rybka po prvním oplodnění rodí takřka permanentně, nejpozději obden vypouští 1 - 2 rybky pouze 2 mm velké. Měsíčně tak rodí kolem 40 mladých. Chována je zřídka, k sehnání je pouze ve specializovaných chovech. Mladé je možno odchovat pouze v dobře zarostlé nádrži, prachovou potravou. Kanibalismus neprojevuje. Plovoucí rostliny jsou pro mladé také vhodné.

V inzerátech: Super Dino živočich - Triops longicaudatus


Tato fotografie pochází ze stránek http://home.arcor.de/Živorodka sličná


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka sklovitá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka štíhlá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Galaxie malooká L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Balitora johorská     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby