Autor:
Horac
Přidáno:
21/07/2007 v 11:05:06
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
06/11/2008 v 16:30:16

Zobrazeno: 51102x Hodnocení: 2.79 Hodnoceno: 1551x
1 2 3 4 5

Český název: Živorodka ostrotlamá (Black Molly)
Latinský název: Poecilia sphenops


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: střední a jižní Amerika
Maximální velikost: 8 cm
Vhodná teplota: 24 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 12 - 30° dGH
Agresivita: Mírumilovná, hejnovitá, vytrvalá rybička
Charakteristika: Tato rybka má mnoho odrůd, které se liší jak barvou, tak tvarem ploutví. Původní druh se ale v akváriích v moc nevyskytuje. Rybky z volné přírody budou spokojené i při teplotě kolem 18°C. Barevné odrůdy, které se prodávají (nejčastěji černá - Black Molly, ale i karmínově červené, lyroocasé atd.) jsou na teplotu mnohem choulostivější a mají raději teploty kolem 25°C. Také jsou náchylnější k různým onemocněním. Proti tomu bývá často účinné přidat do akvária trošku mořské, nebo kuchyňské soli. Vždy po vyčištění se do akvária má přidat preventivně přípravek proti nemocem.
Pohlavní dimorfismus: Samečci jsou štíhlejší, mají delší ploutve a mají gonopodium.Existují i samci, kteří mají podobné ocasní ploutve a mají nevivinuté gonopodium. Stejně jako u mečovek se tito samci perou a často nejsou plodní. Ostatní samci si je pletou se samicemi, nahání je a tak vznikají nesváry.
Rozmnožování: Jako hodně ostatních živorodek jsou velmi plodné a snadno se množí. Mezi potěrem barevných odrůd se často vyskytne pár rybiček, které mají jinou barvu, než jejich rodiče. V akváriu by měl být dostatek úkrytů pro potěr, jinak ho ostatní rybičky (i jeho rodiče) sežerou. Popřípadě lze samičku před porodem umístit do samostatné hustě osázené nádrže, nebo do porodničky.

V inzerátech: koupim, prodam, Prodám Black Molly, Black molly, Daruji Black Molly, Prodám Black Molly, Black Molly


Živorodka ostrotlamá (Black Molly)

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka ostrobřichá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka ostrotlamá sp. silver   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Paví očko L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Ballon molly     Editovat článek     Přidat fotku


LuckaK: Doufám, že to nemyslíš vážně... Já mám v akvárku bojovnicu s pavíma očkama, černejma Mollyma a nikomu nic nedělá. Řekl bych, že je agresivní jen vůči svýmu druhu a to spíš samci.


Ahoj jo je to skvélá ryba a dobře se množí má li někdo v okolí Velkého Meziříčí zajem daruji vám párek nebo dva zájemci volejte na číslo 732302618


NUFASIS.no to bych radši nezkoušela bojovnice by je mohla zabít je to samotářská ryba která většinu ryb bohužel zabije :-)


DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, MOHU V AKVÁRIU CHOVAT BLACK MOLLY A BOJOVNICE PESTRÉ DOHROMADY?


Pravopis asi není Tvoje nejsilnější stránka, že???


ahoj :-) mam doma 2 black molli jso to docela nenaročne ryby a umí fakt oživit naše akvariop ktare ma 160l :-) :-) :-)


Cruela: Chová se v páru nebo hejnu. Atraktivní rybka, potřebuje stejnou péči jako jiné živorodky, ale je náchylná na špatnou nebo málokdy měněnou vodu. :-)


Ahojky, našel by se hodný človíček, který by mi poradil co všechno obnáší chov mollynek? Přemýšlím, že si je pořídím :-)


Chovám Black molly..Mám jich hodne ..porád se mi rozmnozuji..podarilo se mi i skrizit s gupkou... :-) :-) jsou to moc krasne a živé rybky.. :-)


black molly jsou krásné ryby pro oko, jsou živé, mají často mladé :-), které bohužel velmi často požírají :-) jinak nepatří mezi až tak náročné rybky :-)


taky mam black molli samečka a samičku a pořad sou s polu jako nerozlučna dvojka


ahoj mam dvě blackmoly doma a sou chovný velice závojnatý a nechtěj se rozmnoužovat tak co mam dělat ?? :-)


je to krásná rynička mám jich doma 10 a mám tam jednu samisi která stašně moc rodí :-) už rodila asi10krát opakuju asi:D:D:D ale mám tam i ostatní samičky a samečky tak ty myslím taky nějak rodily ale jenom nějak 2krát :-) :-)


já mám doma 4 black mollky 2 samičky a 2 samečky řekla bych že jsou to velmi čilé a žravé rybky mělajsem v akvárku 7 rostlinek a teď mám jen 5 rostlinek a to protože mi je užíraly až z nich zbyly trosky(tak jsem je vyhodila).Zatím neměli ani jednou malé tak jsem zvědavá jak to dopane.


čaute mám 2 black molly,oni mají být černé ale ta moje je černo bíla ploutve má taky černobílé.myslíte že je to nemoc nebo nějaké divné zbarvení?


ahoj co mám dělat když mi ta blackmolla(kluk je to) nemá tu zadní velkou ploutev roztaženouale furt u sebe vypadá jako mrtvej ale neni a je furt nehybnej a dole v rohu co mám dělat ???a vadí to hodně když nemám topení a filtr ale mám světlo a okysličovadlo a 11l aqua ?? :-) :-)


tyhle rybky nejsou náročné na chov ale velmi citlivé na náhlou změnu teploty vody a z toho hynou


Baru: no to je těžko radit zdá se mi ale že tvé rybky podle to co píšeš se zřejmě nachladily při přenosu domů a to ti zřejmě uhynou. zkus ještě zvýšit teplotu vody při jiné nemoci by neuhynuly tak rychle všechny pravděpodobně zachvácený plynový měchýř


mam jich hodne protoze se mi furt mnozi :-)


právě že si na chemii vody potrpí,hlavně na PH :-)


Baru: To může být stresem při transportu... Navíc teď na podzim je vždycky úhyn ryb největší a v některých obchodech je v akváriích spousta nemocí. Jestli můžeš, tak jim ohřej vodu na asi 28°C a nadávkuj do akvária Preventan. :-)


Moc.moc prosím poradte mi.Koupila jsem si 2 samičky a jednoho samce Black Molly a po dni jsem našla samečka-(myslím), mrtvého,ale nebyl okousaný a vypadal normálně,ale všimla jsem si,že mi před tím plaval u dna.Ted mi u dna plave i samička,ale když kolem ní projedu sítkou reaguje. Jen ta třetí Black molly žere a plave ve vrchní části akvária,MOC PROSÍM PORADTE,DĚKUJI... :-)


:-) :-) dobrá rybička a hodně často se množí,doporučuju pro začátečníky..je nenátočná a nepotrpí si na chemii vody :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby