Autor:
Horac
Přidáno:
25/06/2007 v 13:54:46
Autor změny:
Emma
Naposledy změněno:
20/07/2013 v 17:27:29

Zobrazeno: 98129x Hodnocení: 1.94 Hodnoceno: 307x
1 2 3 4 5

Český název: Živorodka duhová (paví očko, gupka)
Latinský název: Poecilia reticulata


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: sever Jižní Ameriky, Brazílie, Venezuela, Guyana, Antilské ostrovy
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 18 - 27°C
Potrava: všežravec , sypaná potrava
Doporučené PH: 6,5 - 8
Doporučená tvrdost vody: 3 - 25° dGH
Agresivita: mírumilovná, snášenlivá, společenská rybička,většinou v hejnu
Charakteristika: Ideální rybička pro začínající akvaristy. Z počátku bylo několik barevných odrůd, ale křížením jich vzniklo několik stovek. Kromě barvy se liší i tvarem ploutví. Říká se jí také paví očko - podle typických kulatých skvrnek na těle samečka - nebo gupka - podle staršího a nesprávného označení. Stále více se objevují vyšlechtěné variety speciálních barev, především z asijských dovozů. Tyto jsou pak daleko choulostivější a náchylnější k nemocem. Je velmi čilá a pohybuje se po celé nádrži. Často se vyskytuje v horní části nádrže. Při přijímání potravy všude šmejdí. Měly by se chovat v pomeru samců na samice 1:3.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je barevnější a má řitní ploutev přeměněnou v gonopodium (rozmnožovací ústrojí živorodek). Má velmi pěkně zbarvenou ocasní ploutev. Samička je větší a vzadu na břichu v blízkosti řitní ploutve má výraznou tmavou skvrnu březosti(je těhotná). Během života jsou živorodky schopny několikrát změnit pohlaví.
Rozmnožování: Rozmnožují se velice snadno, jako většina živorodek(rodí živá mlád´ata). Po asi čtyřech týdnech samička rodí mláďata. Samička je schopná mít v jednom vrhu až 100 mladých avšak málo kdyvětšinou ale jen 20 - 40. Po jednom oplodnění samcem může rodit 3x - 4x. Hned po narození klesá potěr ke dnu, kde se mu naplní plynový měchýřek a může tak začít hned plavat. Samičku je vhodné odlovit před porodem do porodničky, nebo do samostatné nádrže, která je hustě osázená, protože samička může požírat svá mláďata. Samečci pohlavně dospívají asi ve dvou měsících, samičky zhruba po třech. Po porodu se musí samice nechat odpočínout, takže se třeba dá do jiného akva., nebo se nechá v porodnici.(aspoň na pár hodin). Potěr do 6 týdnů doroste velikosti, kdy se může vrátit do akvária s velikými rybami(pokud v něm nežije už od mala) Obecně platí, že rybky se mohou vrátit do nádrže v momentě, kdy se nevejdou do tlamky dravých ryb.

V inzerátech: Daruju paví očka, Paví očka, Koupím levně neonky, paví očka, tetry, darujete? rybicky nebo rostlinky?, Prodám rybičky - paví očka, Paví očka, paví oka, daruji paví očka, poptávka nebo kdo daruje, Paví očka a Black Molly, daruji Paví očka, daruji pavi ocka, POZVÁNKA., daruji paví očka a mečovky , , Prodám krevetky,paví očka-různé rybky, , Daruji paví očka, paví očka, prodám paví očka, AKVARISTIKA


Živorodka duhová (paví očko, gupka)

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - živorodka duhová Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka dvouskvrnná   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Živorodka haitská (Živorodka Perugiova) L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Paví očko     Editovat článek     Přidat fotku


pOMOC MAM PROBLEM PAVI OCKA SE MI OKOUSAVAJI CO STIM PORADTE NA MUJ MEIL DIK


Anet : můžeš ho krmit úplně na jemno rozdrcenymi vločka i


Moje nej rybka, pohybují se po celém akváriu a motivují ostatní druhy rybek řádit jak to jen jde. Jsou dost nenasytné-ty mé hledají potravu celý den (když se zrovna nenahánějí)


stepan: Tak to gratuluju, ale kdyby sem psal každej, že se mu narodili paví očka, asi by tu bylo asi 465263541krát víc komentářů, než tu je :-)


Přátelé, prosím poraďte! Přinesla jsem si již z obchodu nejspíš těhotné samičky pavích oček, protože mají bříško již velmi velké a mám je doma taperve týden :-) Jedna samička, které se již přímo hranatělo bříško mi ale náhle zemřela, když jsem ji pak vylovenou prohlížela, tak měla pod předníma ploutvičkama jakoby červené žilky, takové fleky (zespoda na bříšku jakoby na hrudníku nebo jak to popsat) tak nevím zda to není nějaká nemoc? Mohu nějak pomoci těm ostatním těhulkám aby se to neopakovalo? Prosím poraďte a pomozte mi zachránit pár rybek :-) :-)


:-) moje samička je udna co to znamená


:-) moje samička je udna co to znamená


mám doma gubky jedna je tehotnáá,a samček jej nechce dať pokoja,furt ju akokeby kuše do zadočka,neviete čo mam robiť prosím?


Jak rozeznat samičku od samečka??? samička je většinou větší a není tak barevná. a sameček je menší a barevnější aby nalákal samičku :-)


prosím poraďte :-) po jak dlouhé době samička porodí a když porodí mam jí dát hned pryč...??? prosím poraďte :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám Betu Bojovnici(samečka) a vždy když mu ráno dávám jídlo má dole nějaký červený kousek! Nevíte co to je?A je takový modrý velký nemuže to být samečka a nemůže rodit? Děkuji za odpověď naschledanou


ahoj jamam doma ty pavi očka a nevim jak mam rozeznat holku a kluka prosimporadte co nejdřive.děkuji :-)


Prosím,jak dlouho jsou samičky "těhotné"....koupili jsme dětem a jedna samička je těhotná.... :-)


Prosím, mám doma kupované i odchované paví očka, ale téměř každý den mi nějaké umře... Na těle se jim udělá bílý pruh, nebo skvrna a do rána umřou.... Prosím poraďte, jinak mám za chvíli prázdné akva.... Děkuji


Dobrý den mám otázku mohu paví očko mít ve skleni bez vzduchování prosím poradte co nejdřív


Mam doma 2 živorodky... samce a samičku.. moc se v nich nevyznam ale podle toho co se zde pise tak je samicka vazne tehotna... vse na to odpovida... akorat nevim kam ji mam dat, a kdy ji mam dat do te lihnicky nedbo jak se tomu rika.. :( prosim poradte rychle.. :( :-) :-) :-)


wendy-12: Ne. to by tam musel ýt prales a navíc bych ryby do koule nedával.


Ahoj chci se zeptat jestli se paví očko může pěstovat i v kouli, bez vzduchovacího zařízení.


Ahoj chci se zeptat jestli se paví očko může pěstovat i v kouli, bez vzduchovacího zařízení.


Dnes jsem našla jedno z našich pavích oček v podivné poloze, plave u dna, teda spíš se mrská, hlavou ke hladině. Tělo má podivně zalomené za řiť. otvorem směrem dolů. Poraďte mi prosím, jak se o rybu postarat nebo ji nenechat trápit?


Já mám taky paví očka 1 samce a 1 samici ale samec pořád leze za samičkou jakoby ji kousal do zadečku prosím vás poradte nevím co mám delat!!!!!! :-)


Dlouhou dobu léčím nemoc pavích oček , neonek červených a mečovek . Vystřídal jsem všechna dostupná léčiva střídal teplotu vody vzduchování . Rybky se neustále otíraly o kameny , případně se různě točily rychle dýchaly měly zarudlé žábry a nešlo to ničím léčit . Některé chcíply,radil jsem se s akvaristy , každý řekl něco jiného.Dnes jsem udělal řez přimě¨něřeně jsem do vody po kapkách přidal Savo a je ponemocech . Po 10 minutách jsem dal 20L vody a vše je ok


Nejste na palici ???? neonky musíte koupit min po 20 kusech


hae mohu se zeptat?... chytila sem jedno mládě do porodničky ... jak ho krmit a čím?... dikis p.s. ja us ho krmim rozmělněnýma vločkama


jjjj pavý očka jsou super mám už je 6 let,ale ještě lepší jsou xifi.A nedělejte si obavi z porodu vždycky se to nevivede.Prostě když má před krmením velké břicho a má na zatku 2 černý skvrny.Pak ji můžete vilovit.OK????


tyvole to je ta nejhesci ryba pavi oko co jsem kdy videl :-)


Alena: Když je samice těhotná má černou skvrnu u zadečku. Před porodem se jí vystrčí zadeček.


K vánocům sme dostali 4paví očka a ta jedna je asi těhotná.Tak sme jí dali zvlášt protože ten samec jí furt jako by kousal do ocasu a nedal jí pokoj :-) Jak poznám prosím že je těhotná a kdy a jak začne rodit?Přendali sme jí zatím do zavařovací sklenice s vodou,protože sme dostali starší akvárko a až včera sme dovezli nové se vším všudy.Tak nevím jestli jí tam mám zkusit znova vrátit jestli jí už nechá a nebo jí nechat zvlášt :-) Já to nikdy neměla tak nevím :-)


Chtěla bych mít 2 samečky, snesou se dva samci v jednom akváriu (bez samiček)? Prosím odpovězte někdo :-) .


Moc hezká rybka. Vypadá jako by měla šaty s tygrovaným vzorem :-) . Budu mít dvě (obě stejného pohlaví).


Jee dekuju narodilo se jich sice jenom 8 a sou to živorodky velkoploutve a plavou a sou teda v porodničce aby mi je nesežrali ae sou krasny :D a mam tehotnou gupku :-)


Pickwinka: Mláďa gupky je malinké, bezfarebné. Mláďa živorodky veľkoplutvej ( Poecilia velifera) je o poznanie väčšie a mierne sfarbené, podľa rodičov. Samička, ktorá leží na dne je chorá, a pravdepodobne uhynie. Rodiaca samička neleží,snaží sa nájsť vhodný úkryt pre mladé.Možno bude schovaná niekde v rastlinkách alebo v rohu akvária. :-) :-) :-)


Paví oko je velmi pěkná ryby, ale musí se chovat jen s mírumilovnými rybami.


newim co mam delat...:( všechny sou krasne zbarvene...a ty maly jenom leží na dně a sou takowe zkroucene a dve sou spojené...leží tam takhle na dně už nekolik hodin...přidemi že všechny živorodky jsou ještě mladé na to aby mneli mladé.. :(


Pomoooc v akvarku cca 100 litru mam 12 živorodek velkoploutvych a snima tam mam 4 samičky a 5 samečku paviho očka...a dneska se mi objevily na dne dve malinkaty rybičky cca 2mm...newim jak poznat ktery druh mi právě rodí..a newim jak pozznam tu těhotnou samičku...jedna mi přijde že rodí protože leží u dna těžce dýcha a samci se ji furt lepí na ,,zadek,,...vím že ty malinkaty rybičky mužou ostatni požírat ale mam tam dost kytek...ale rodiče maji jeste svoje akva a dali mi do toho meho k živorodkam parmu...nemuže jim ublížit?? pořád je honí..pomozte mi prosim... :-)


Crazygirl: Neboj, kůň s krávou taky nemůžou mít mladé. A jinak, gupky se závojnatkou je nevhodná kombonace, jeden z možných důvodů úhynu.


ahoj já mám gupku asi tak 5 týdnů a koupila jsem si jen samce pak jsem si dokoupila 2 samičky protože v obchodě říkali že jeden samec musí mít 2 samičky ale ted mi ty samičky umřely.ještě před tím než jsem si koupila nějaké gupky tak jsem tam měla a pořád mám Závojnatku čínskou.ten samec ji pořád nahání a tak mám strach že chce mít s tou závojnatkou mladé je to možne?pls někdo mi poradte :-)


já MÁM akvárko 160 litrů, začal jsem s 3 samičkami a samcem pavých oček, dnes, při čištění akvária, jsem napočítal 542 oček, je to mazec, vytlačili mi ostatní rybky, akvárko je jejich, mám nádherné barevné varianty i co tvaru ocasních ploutví,nádhera... :-)


tom: v akvaristice stojí kolem 10 kč... :-)


ja mam taky pavi ocka.koupil jsem si jich 6 a ted jich mam asi 60 je to moc krasna rybka.


Kdo chce paví očka??? Sou to skvělé rybky, nenáročné, krásné... Měla sem jich 8 v 60l akváriu... Po čase sem je musela přemístit do 160l akvária, při přesunu sem jich napočítala 286!!! Teď je jich přes 300!!! Kdo by měl zájem ozvěte se na Humpova.J@seznam.cz dospělé "novorozeňata" a všechno mezitím, mám jich moc!!!


jo je ale musíš tam dat budto sitku a nebo něco kde by se mohli mladata ukryt treba nejakou rostlinu ale ber ohledy na to jak mohou byt velka a nezopomen že samicka muže rodit i dva dny ja mam skušenosti mam 50 mladat :-) :-) :-)


prosím vás je dobře že sem zjistila že má paví očko tu skvrnu a tak sem ji odchytila a dala do 5 l sklenice a nevím kdy mi bude rodit je to dobře? poradte dík :-)


ahojky to sem zase ja asi budu mit hodně malych protože u obou mam černou skvrnu a jsou tluste :-) :-) :-) :-) :-)


mam paví očka už dlouho a od dědy sem si ted vzala páreček v tom párečku mam těhotnou samičku a druhej den na to zistím že i ta druha ma taky velke břicho a černou skvrnu vzadu a chtěla bych se zeptat jestli paví očka mají mit kyslík nebo ne pls napište ok .budu mít asi hodně rybiček ale nestihnu vyprazdnovaní té samičky protože jedu na tabor a ma se mi vynosit za tyden a to ja už budu v hryzelích na tabore a odpověste pls na moji otazečku jinak paví očka sou fakt nej nej nej nej ryby doporučuji :-) :-) :-)


koshni: musiš koupit více samicěk(samicěk musí být více než samců) :-)


no tato rybicka je uplne super.mam ju sice iba 3 dni a uz sa jej narodilo 11 mladat.cool.neviete niekto nahodou ako sa da rozoznat pri tych krpcoch ci su to samcekovia alebo samicky ?


Nádherná rybička, vypadá jako nevěsta jen ženicha uklovnout hihi :-)


Veru: záleží na tom co máš v akváriu, jestli velký ryby, tak chvíli počkej až odrostou, já osobně je nechám odrodit ve spol. akvo i tak jich hodně přežije, abych je mohl rozdávat okolo


ahojky, za jak dlouho můžu ty malý potvůrky dát k ostatním zpět akvária??? díky za odpověď (raději i na maila, kdybych tu nebyla) díky moc :-)


myslim ze vetsina lidi co si tu neco ctou ji meli, nebo maji doma.


Je to krasna rybicky mam ji taky dostal jsem ji ud kamaradky. :-)


Taky si myslím že to jsou opravdu moc pěkné ryby , hlavně nenáročné, takže doporučuji začátečníkům.


Paví očka jsou nejlepší rybičky.Máme doma asi 3 párečky a opravdu oživí naše akvárium. Doporučuji. :-)


Ahojky všem, potřebovala bych poradit :-) Minulý týden se nám narodilo 50 pavích oček, dala jsem je do samostatného akvárka. A včera večer mi jich pomřelo asi 40 :-) :-) . Nevím, co dělám špatně, v tom akvárku není teploměr, je tam vzduchovací motůrek, vodu jsem jim neměnila cca 6 dní ...Děkuji moc za radu


Já s nimi začínal, ale pak jsem přešel na větší rybičky. Každopádně moc doporučuji.


ahoj,můžete mi prosím poradit,jedna samička měla už dávno rodit ale nejspíš jí to nejde,má strašné břicho myslím že praskne!mohu nějak pomoci?!děkuji.


Velice vděčné rybky, vždycky co jsem měl akvárium, tak jsem je měl, bez nich to prostě nejde ;-)


jedna mi plave pořád u dna teplotu mám na 26°C co mám dělat ?


Říká se tomu hendikepová teorie - samičky si vybírají nápadné samečky protože to, že přežili i přes svůj hendikep, znamená, že mají kvalitní geny.


Na pavích očkách byly dělané pokusy, jaké samečky samičky preferují. Když tam nebyl žádný predátor, tak byli barevní a měly velký ocásek. Když do nádrže přidali nějakého predátora, hned se to vyselektovalo a zbyli ti méně nápadní.


Někde jsem četla, že va Slovensku někdo vysadil paví očka do teplých pramenů v Piešťanech.


my jsme jich měli 6 a všechny nám chciply, tak jsme koupily zase 6 a zase chcíply,nevíte čim by to mohlo být ? :-)


Paví očka jsou nejlepší ryby jaké můžou být. :-)


mam zakaleny akvarko nevite co s tim??? :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


koshni:Paví očka jsou skvělé rybičky! Jsou to jediné rybky, které se mi podařilo rozmnožit.


zdravíčko koupila jsem si deset pavích oček z toho tři samičky zbytek samci mám je w 60 litrové nadrži a samci se mezi sebou jakoby bijí :-) nemám jich moc a není to teritoriální chování? :-) prosím o pomoc než se mi všichni navzájem pozabíjejí... :-)


poryd si akvarko topeni voda musi mit 27 stupnu dej tam mneskou vodu a nech ji jeden den odlezet nebo ti ty rybycky umrou je tam chlor za ten jeden den vyprcha filtr hadičky moturek musi bejt vejš neš akvarko! a rostliny zeptej se nekoho na mech!! :-) :-)


no to je malo 80 muj strejda ma 500l akvarko a narodilo se mu jich kolem 156 tak proc ne 80 :-) :-)


je mi10 let,mam taky paví ocka neumřou mi v 5 litrove zavařovací lahvi? :-) :-) :-)


Dneska mi samička vyprdla zatim jedno mládě,hurááá :-) :-)


dnes se mi rozmnožily ale nevím jestli přežijou doufám že jo těch mrnat mám jen 10 ale to my stačí :-) :-) :-)


Veroniko když má plísenˇ tak je nemocná a lečit se to nedá bud´ jí vyhodit nebo si jí nechat a nebo si koupit modrou vodičku která léčí všechni rybyčky.


jsou nádherné a moc jse mi líbí. :-)


Daruju paví očka zájemci o jejich chov (převládá světle modrá barva)(dospělé i potěr) Havířov - Ostrava Tel : 732233613


Moc krásné ryby ale je škoda že samci tak brzo umírají :-)


MAM US DLOUHO PAVI OČKA ALE POŘAT SE MALO ROZMNOŽUJI PORATE MI ABI VIC SE ROZMNOŽOVALI :-)


Mišulka: Nemohlo se Ti jich narodit 80, hrozně moc by se jich požralo navzájem :-)


Krásná barevná rybička. Skvěle se hodí pro začátečníky! Je nenáročná!


Ahoj, máme je doma a jsou krásný! :-)


Ahoj, právě jsem dostala k Vánocům tyhle rybičky. 2 samce a 2 samičky. Měli sme je v kulatém akvárku, ale jen den a teď je máme v hranatém. Ze začátku do něj pořád naráželi... Nevíte, čím to je? Odpovězte prosím na email! :-)


pavý očka jsou nejlepší rybičky a zvlášt pro začínající akvaristy jsou to nenáročné rybičky které se vám přemnoží i v pětilitrové sklenici


může mi někdo poradit co ty mrnata žerou když jsou čerstvě narozený


je normální když leží na zemi a maj srulovaný ploutve asi ne protože mi potom chcípli poraďte mi co jsem mohl udělat blbě čím to je moc vás prosim už mi chcípaj.............. :-) :-) :-)


JÁ MÁM TAKY!jEJICH TAM ASI OKOLO 40DOSPĚLÍCH A BĚHEM 1 MĚSÍCE SE MI NARODILO 80 MLADÝCH A TO SEM TEPRVE ZA ČÁTEČNICE. :-) :-)


hodně plodná rybička..mláďata se nm narodili 2x.... :-) mámeakva 20 l a jak se v něm množí :-)


Ahojik. Mám teď tak 4 měsíce starý mláďátka pavích oček a dělá se jim jakoby plíseň u řitního otvoru. Někdy jim odpadne a je to v pořádku a někdy mi umře a tou plísní se někam přilepí. Chtěla bych se jen zeptat jestli nevíte, co je špatně???


Ahojky, tak jsme si mysleli, že to taky zvládneme....koupili jsme 6 neonek a 2 paví očka...páreček..a dnes 3. den jsme ráno našli samičku chcíplou...holka to obrečela...nevím kde je chyba...akvárko máme malé...54 l. Ostatní vypadají čile...ale to ona včera taky. :-)


je to super rybka až na to že kryš jsem měla první akvárko něla jsem ta dvě tyto rybky a do měsíce jsem jich něla dvanáct nevěděla jsem kam snimi pír jsem jich rozdala ale porát se mi možili tak jsem si nakonec nech jen samecky aby se tak nemnozili :-)


pestuju rybyčky 2 roky no spis pavi očka a kazdy mu ji do porucuji a kdo bude chtit poradit tak at na pise na email vim o nych docela dost


Kdo mi poradí jak poznám kdy bude samička u pavího očka rodit??? :-)


no suprrr rybicka pro zacatecniky uplne suprova je nenarocna tak se skvele hodi.Taky dostanu 5 zivorodek duhovych a 5 neonek cervenych :-) :-)


budu jich mit doma 5 a 5 neonek jsem zvědavá.Když bude někdo vědět jaké akvárko by jí vyhovovalo tak mi řekněte.Mě je totiž 10 let měla jsem i skaláry.6ili hodně dlouho asi 5 roků ty jsem dostala když jsem se narodila moje mamča je skušená akvaristka a každá má své akvárko to moje je teď prazdny protože mi zemřela Beta Bojovnice (sameček) chudinka malej.Jo já jí taky dopurucuji moje teta je mela. :-) :-)


Je to moc dobrá rybička! A vřele ji doporučuji :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. .
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby