Autor:
Viki
Přidáno:
02/03/2008 v 09:29:43
Autor změny:
Rudolfos
Naposledy změněno:
15/04/2009 v 01:07:07

Zobrazeno: 9931x Hodnocení: 2.93 Hodnoceno: 893x
1 2 3 4 5

Český název: Živorodka červenoocasá
Latinský název: Xenotoca eiseni


Čeleď:Živorodkovité - Goodeidae (Gudeovití)
Původ: Střední Amerika: Mexiko.
Maximální velikost: cca do 7cm
Vhodná teplota: 20 - 28 °C, snáší krátkodobě i nižší teploty
Potrava: všežravec : rostlinná potrava, vločkové krmivo, mražené
Doporučené PH: 7 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 25°dGH
Agresivita: Ráda okusuje pomalým a dlouhoploutvým rybkám ploutve
Charakteristika: Vyžadují si velké akvárium. Je lepší chovat více těchto rybiček a to zejména více samiček. Jejich barva je žlutošedá až šedozelenomodrá. Ocasní ploutev samce je oranžová. Živorodky mají rády úkryt, kameny a rostliny, protože se po porodu mláďata musí schovat.
Pohlavní dimorfismus: Samice jsou větší a méně zbarvenější, zato samci jsou menší, štíhlejší a mají andropodium (rozmnožovací orgán). U samců je hřbet a část ocasu namodralý. Samec samici nahání a snaží se ji oplodnit.
Rozmnožování: Mladé potřebují hodně úkrytů, jinak nemají šanci na přežití.Gravidita trvá 55 - 60 dní, rodí mezi 10 - 30 (maximálně 50) mláďaty. Mláďata jsou velká, měří 1 - 2 cm a ihned přijímají běžnou potravu.

V inzerátech: 4. STŘEDOČESKÝ SRAZ AKVARISTŮ, 4. STŘEDOČESKÝ SRAZ AKVARISTŮ


Živorodka červenoocasá

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka černopruhá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Živorodka desetiskvrnná   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Živorodka červenoocasá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Xenotoka zlatošupinná     Editovat článek     Přidat fotku


Chovám tyto gudee červenoocasé od roku 2005 a nesouhlasím s názorem na jejich kanibalismus. Tento kanibalismus se projevuje pouze pokud jsou rybky ve stresu a nemají dostatečný úkryt. Na teplotu nejsou náročné přes léto je chovám venku kde teplota kolísá od 15 do 27 st.C. Co však vyžadují je pravidelná výměna vody. Při kolísání teplot (není vhodný termostat) se dožívají vyššího věku a mají více mladých. Je jen škoda že tato nádherná gudea není více rozšířena. Paradoxně za to mohou pověry že tato ryba je nesnášenlivá a okusuje ploutve svým mládatům a také v akvaristických prodejnách kde vlivem nedostatečné péče jsou gudee málo vybarveny a tudíž neprodejné Vláda :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby