Zakruticha obrovská: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Zákruticha obrovská je snadno pěstovatelná rostlina, vhodná i pro začátečníky. Tato rostlina dokáže bojovat s řasami a snižovat jejich výskyt.

Tipy pro pěstování zákrutichy obrovské

  1. Tyto rostliny jsou většinou ideální pro umístění do pozadí osázených nádrží, popř. mohou být vhodné do středu velkých nádrží.
  2. Zákruticha vyroste do obrovských rozměrů. Proto je minimální velikost nádrže pro pěstování této rostliny 40 litrů. Pokud chcete pěstovat velké druhy, pak budete potřebovat ještě větší nádrž. V opačném případě může vyrůst natolik, že nádrž zadusí.
  3. Zákruticha ocení optimální teplotu vody mezi 20-28°C, ale je známo, že snáší i teplotu v rozmezí 15-30°C.
  4. Přestože se zákruticha často doporučuje i do nádrží s rostlinami s nízkým osvětlením, nebude to pro ni optimální prostředí. Tato rostlina ocení spíš střední až vysoké osvětlení.
  5. Rostlina bude růst v čemkoli včetně obyčejného štěrku nebo písku, pokud vaše ryby a šneci produkují dostatek biologického zatížení (odpadu). V takovém případě možná ani nebudete muset přidávat žádná hnojiva.
  6. Zákrutichu můžete pěstovat i jakožto začátečník, protože se velmi rychle přizpůsobuje různým podmínkám. Je také jednou z mála akvarijních rostlin, které lze pěstovat v brakické vodě.
  7. V počátečních fázích zákruticha ocení aplikaci hnojiv a kořenových tablet, zejména pokud je pěstována v hladkém substrátu. Kořenové tablety jsou lepším řešením.
  8. Zákrutichy rychle vytvářejí vertikální výhony a tyto výhony zastíní malé rostliny. Vrchol přerostlých listů by se měl zastřihovat zastřihovacími nůžkami.
  9. Zákruticha jako poměrně rychle rostoucí rostlina absorbuje a využívá škodlivé chemické látky, které se uvolňují z odpadů živočichů, rozkládající se rostlinné hmoty a vody z vodovodu, jako jsou dusičnany, CO2, amoniak, těžké kovy atd. Z toho důvodu je dobré ji v akváriu pěstovat.
  10. Zákruticha také pomáhá snižovat celkovou pravděpodobnost výskytu řas v daném prostředí. Rostlina je poměrně nenasytná na živiny a jednoduše tak přebíjí řasy.
  11. Zákruticha obrovská je čistě vodní rostlina, nelze ji tedy pěstovat emerzně.

Základní informace

  • Český název: Zákruticha obrovská
  • Latinský název: Vallisneria gigantea
  • Původ: Asie
  • Čeleď: Hydrocharitaceae (Voďankovité)
  • Výška: 50-250 cm
  • Vhodná teplota: 18-30°C
  • Osvětlení: 0,5 W/l
  • Doporučené PH: 6,5-8,5
  • Doporučená tvrdost vody: 5-15°dGH

Charakteristika

Zákrutichy jsou dvoudomé, což znamená, že jedna rostlina má buď samčí, nebo samičí květy. Samičí květy vyrůstají na dlouhých, tenkých, spirálovitě stočených stvolech. Jsou nenápadné, nazelenalé a vznášejí se na vodní hladině, zatímco samčí květy se vyvíjejí u báze. Listy této rostliny jsou jasně zelené, růžicovité, dlouhé, široké nebo úzké v závislosti na druhu a vystupují na hladinu, takže mohou vytvářet husté zelené spleti vhodné pro účely chovu některých druhů ryb. 

Rozmnožování

Tyto rostliny vysílají pod substrátem odnože, ze kterých se vyvinou sazenice. Po nějaké době si dceřiné rostliny vytváří vlastní kořenový systém, v této fázi je lze od mateřské rostliny oddělit a nechat je růst tam, kde jsou, nebo je lze přesadit do jiné části akvária. Při jejich výsadbě vždy ponechte korunu rostliny nad substrátem, což lze snadno rozpoznat, protože koruna bude mít světlejší zbarvení než zbytek rostliny.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho trvá, než se zákruticha obrovská uchytí?

Zákruticha se poměrně rychle rozroste po celém akváriu. Po několika měsících se vaše nádrž promění v bujnou džungli s rybami proplétajícími se mezi všemi dlouhými listy (Zdroj).

❓Může zákruticha přežít zimu?

Ano. Zákruticha nepotřebuje žádné speciální ošetření, které by ji připravilo na zimu. Případná vypadaná semena zůstanou v klidu a v bezpečí až do jara, zatímco u zavedených rostlin odumřou hlízy, které se vytvořily během léta.

❓Může zákruticha růst bez CO2?

Zákruticha ke správnému růstu oxid uhličitý nutně nepotřebuje, ale rozhodně jí prospěje.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu