Autor:
Adinka
Přidáno:
31/12/2007 v 12:43:38
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
28/02/2009 v 18:07:34

Zobrazeno: 25224x Hodnocení: 2.9 Hodnoceno: 1139x
1 2 3 4 5

Český název: Vrubozubec paví
Latinský název: Astronotus ocellatus


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Amazonie
Maximální velikost: 30 cm
Vhodná teplota: 23 - 27 °C
Potrava: masožravec - nitěnky, žížaly, rybí filé, hovězí srdce, granule pro cichlidy a bohužel i menší ryby
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19 °dGH
Agresivita: záleží na povaze ryby, ale v dospělosti jsou většinou dravé
Charakteristika: Vrubozubci jsou nádherné ryby a snad díky své nenažranosti se nechají ochočit do té míry, že si berou potravu přímo z ruky (na ruku vloženou do akvária mohou také zaútočit). Prodávají se velké 5 - 8 cm, je však třeba před jejich nákupem důkladně zvážit velikost akvária, protože rostou velmi rychle a v dospělosti by měli mít nádrž alespoň 1,5 metru dlouhou. Na této rybě je zvláštní, že její zbarvení záleží na jejím věku - malé rybky (do pěti cm) jsou velmi pěkně zbarvené (podobně jako korálové rybky), pohlavně dospělé rybky (mají asi 11 cm) jsou olivově zelené až tmavě hnědé, s nepravidelnou kresbou a skvrnkami. V současné době je oblíbena tygrovitá forma, nebo s výrazným podílem červené barvy. Navíc je třeba počítat s tím, že často přerývají dno a ničí tak rostliny. Tento problém se dá vyřešit obložením rostlin kameny, které ryby nezvládnou odtlačit. Pro chov je vhodná nádrž o objemu asi 500 litrů.
Pohlavní dimorfismus: Samečci mívají na hřbetní ploutvi tři výrazné kulaté skvrny.
Rozmnožování: Po svatebním rituálu, který trvá celkem dlouho, kladou samičky jikry na kameny. Jikry, kterých může až dva tisíce, hlídají oba rodiče, po vykulení potěr přenesou do předem vyrytých jamek v písku, kde se o něj dále starají. Po rozplavání rybky přijmají drobnou živou potravu.

V inzerátech: VRUBOZUPEC PAVÍ, Vrubozubec paví, Vrubozobec paví, vrubozubec paví, vrubozobec paví, Vrubozubec paví


Vrubozubec paví

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Vřeténka prstovitá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Vrubozubec paví gold   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Trnovec hvězdočelý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Vrubozubec paví gold     Editovat článek     Přidat fotku


zdravim mohl by mě někdo napsat na e-mail kolik by stal mlady pareček ??? :-) :-) předem diky za odpoved :-)


zdravim mohl by mě někdo napsat na e-mail kolik by stal mlady pareček ??? :-) :-) předem diky za odpoved :-)


mám také krasnou páru, ale samici roste nějaký nador z nosu do tlamy. co stím? prosím o radu.díky


Mám v akva dva vrubouny velké asi 15 cm. Jsou to nádherné ryby a je pravda že jsou hrozně nenažrané,žerou teměř cokoliv a klidně si vezmou potravu i z ruky.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby