Autor:
Horac
Přidáno:
06/08/2007 v 11:34:38
Autor změny:
Nellinek
Naposledy změněno:
08/04/2009 v 22:38:34

Zobrazeno: 10305x Hodnocení: 2.78 Hodnoceno: 788x
1 2 3 4 5

Český název: Vrčivka trpasličí
Latinský název: Trichopsis pumila (Trichopsis pumilus)


Čeleď:Lezounovití - Belontiidae
Původ: Vietnam, Thajsko, Malajsko, Sumatra
Maximální velikost: 3,5 cm
Vhodná teplota: 25 - 28°C
Potrava: všežravá
Doporučené PH: 5,5 - 7,0
Doporučená tvrdost vody: 4 - 10° dGH
Agresivita: jemná, mírumilovná rybička
Charakteristika: Nejlépe se jí daří ve společnosti rybiček stejného druhu. Své pojmenování dostala podle vrčivého zvuku, který vydává při dvoření a při vzrušení. Tělo je pokryto modrými tečkami. Ploutve má modré s červenou kresbou. Oči jsou krásně modré. Tvar těla je podobný bojovnici, ale ploutve jsou mnohem kratší. Tento druh vyžaduje vyšší teplotu.
Pohlavní dimorfismus: Samec má delší ploutve a je výrazněji zbarven. Samička je méně výrazně zbarvená, má řitní ploutev zakulacenou a proti světlu jí prosvítá žlutavý vaječník. Ve zralých samičkách bývají vidět i jikry.
Rozmnožování: Staví si pěnové hnízdo pod listy rostlin blízko dna. Při tření vydávají hlasité vrčivé zvuky. Samička klade 70 až 350 jiker. Sameček spadlé jikry nesbírá, zaměřuje se jen na hlídání hnízda. Do 48 hodin se líhne potěr, který má na hlavě vlákénko, jímž je přichycen k hnízdu. Asi po dvou dnech vlákénko zmizí, potěr se rozplave a přijmá drobnou živou potravu. Než se malým rybičkám vytvoří labyrint, měla by se udržovat nízká hladina vody (10 - 15 cm).

V inzerátech: Poptávka


Vrčivka trpasličí


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Vrčivka pruhovaná Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Vřeténka očkatá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Čichavec perleťový L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Vrčivka pruhovaná     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby