Autor:
Salonka
Přidáno:
11/01/2009 v 00:48:11
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
19/03/2012 v 22:17:20

Zobrazeno: 12061x Hodnocení: 3.01 Hodnoceno: 991x
1 2 3 4 5

Český název: Vorvaň tuponosý
Latinský název: Physeter macrocephalus


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Physeteridae (Vorvaňovití)
Původ: Tropické a mírné pásma celého světa
Maximální velikost: 10 - 25 m
Potrava: Kalamáry, sépie, ryby u dna moře
Charakteristika: Základní charakteristikou, která odlišuje vorvane od ostatních velryb je jejich obrovská čtvercová hlava, která tvoří až třetinu celkové délky těla. V hlavě vorvaně se nachází vorvaní orgán, jehož funkce není přesně známa. Předpokládá se, že slouží k zaměření a odraz zvuku, nebo je to ochlazovací orgán, který snižuje objem velryby a tím i vztlak během delších ponorů. Vorvaň má největší mozek mezi savci, který váží až 9 kg. Prvenství mezi velrybami mu patří i ve velikosti jícnu - jako jediná velryba by mohla spolknout i člověka. Nozdrový otvor má tvar písmene "S" a je umístěn na levé části hlavy. Chbtovú ploutev nahradil hrb, který je zakončen hřebenem na konci zad. Mají celkem silnou vrstvu podkožního tuku - až 35 cm. Má největší mozek ze všech živočíchů na světě. Ten váží i více než 9 kg. Má neobyčejné čelo. Je vyplněno voskovitou a olejovitou látkou (spermacetem), která nadlehčuje hlavu a pomáhá vorvaňovi udržet vodorovnou polohu. Jeho zuby jsou dlohé až 25 cm. Dokáže se ponořit až do hloubky 3000 m, kde nachází k potravě chobotnice a velké krakatice. Má velkou hlavu. Jeho kůže je šedé barvy.Vorvane žijí ve čtyřech sociálních jednotkách.Stáda tvořené samicemi s mláďaty různého věku - mají obvykle 20-40 jedinců. Mláďata ještě nejsou schopny ponořovat se do velkých hloubek, a proto na nich dávají pozor starší členové. Matky zatím hledají v hloubkách potravu. Mláďata se živí mateřským mlékem 4 a více let.vorvane patří mezi vorvaňovce, tedy nemají kostice. Na spodní čelisti mají 18 až 28 funkčních zubů, ale na vrchní čelisti jen pár slabších. Ponořují se do extrémních hloubek, kde loví olihně, chobotnice a ryby. Existují důkazy, že se mohou ponořovat až do hloubky 3 000 m.. Po ponoru trvajícím 50 - 60 minut se vorvaň vynoří a přibližně 50 krát se zhluboka nadechne. Po krátké přestávce trvající asi 10 minut je vorvaň připraven na další ponor. Nejhlouběji se ponořují starší samci, pod vodní hladinou vydrží do dvou hodin.
Pohlavní dimorfismus: Samice pohlavně dospívají v 8. až 11. roce, samci až kolem 10. roku, avšak k páření u samců dochází až v 25. až 27 roku života, kdy získají dostatečný společenský status ve skupině. Pro vorvaně je typická polygamie, samci bojují io několik samic najednou, přičemž jim po soubojích zůstávají nepěkné jizvy na hlavě. Pouze asi 10 - 25% dospělých samců populace může oplodnit samici. Reprodukční cyklus u samic je každé 2 - 5 let, kdy porodí jedno mládě.
Rozmnožování: Těhotenství u tohoto druhu trvá 14 až 15 měsíců. Když je vorvaně samice připravena na porod, několik dospělých samic jí při rození asistuje a nově narozenému mláděti pomáhá vyplavat k hladině, aby se poprvé nadechlo. Jakmile jsou mladí samci odstavení a jsou schopni se o sechopni se o sebe postarat, jsou ze stáda vyhnáni. Mláďatá mají při narození 4 metry.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.ecards.czVorvaň tuponosý


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Velryba jižní Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Vorvaňovec zobatý   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Měchýřovka portugalská L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Slizoun krvežíznivý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby