Autor:
Salonka
Přidáno:
11/01/2009 v 02:13:52
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
19/03/2012 v 21:53:56

Zobrazeno: 13770x Hodnocení: 2.78 Hodnoceno: 1122x
1 2 3 4 5

Český název: Velryba gronská
Latinský název: Balaena mysticetus


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Balaenidae (Velrybovití)
Původ: Arktida, Antarktida, Labrador
Maximální velikost: 17 metrů
Potrava: Sežere vše, co plave v moři
Charakteristika: Přestože velryba grónská patří mezi relativně menší velryby, její váha může dosáhnout až 200 tun, čímž je po plejtváka obrovského druhá největší velryba v mori.V ústech má nejdéle kostice ze všech velryb, tyto mají délku neuvěřitelných 300 až 450 cm. Jej tělo je celé černé až na bledé skvrny kolem brady. Typickým znakem je zakřivená čelist. Má dvě nozdry, ale chybí jí hřbetní ploutev. Její tělo je zavalité s neobvykle velkou hlavou. Má mohutnou ocasní ploutev. Trochu nezvykle tato velryba vede samotářský život, nebo se seskupuje pouze do malých skupin. Větší skupiny vytváří pouze v období migrace nebo na místech s velkým výskytem potravy. Velryba grónská se vyskytuje v těch nejsevernějších oblastech, kde je hladina oceánu většinou zmrzlá. Svou masivní hlavou však dokáže rozbít i 30-centimetrovou vrstvu ledu. Plavání přes kusy ledu však může být pro ni velmi nebezpečné, protože v ledu může zůstat uvězněna a zemřít.Nachází se na červené listině Světové ochranářské unie.
Rozmnožování: Dospělá je ve věku 20 let a rodí mláďatá v dubnu a během června.Období páření přichází v pozdních zimních a dřívějších jarních měsících, kdy samci vábí samice zpěvem. Každé 3 až 4 roky se většinou kolem května rodí samici jedno mládě, které měří 4 až 5 metrů a váží kolem 9 tun. Po narození mláděte se velryby opět seskupují a migrují, mláďata a matky tvoří čelo skupiny. Předpokládá se, že jim to umožňuje najíst se jako prvním v případě, že skupina narazí na jídlo.

V inzerátech: Prodám Black Molly


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.yoto98.noaa.govVelryba gronská


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Velryba černá Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Velryba jižní   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Trubkotlamka skvrnitá L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Plejtvák obrovský     Editovat článek     Přidat fotku


Tato fotka není stoprocentně Velryba Grónská, ta vypadá jinak. Toto je Keporkak! :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby