Autor:
Hanča
Přidáno:
11/09/2008 v 18:04:40
Autor změny:
Nellinek
Naposledy změněno:
04/04/2009 v 08:08:13

Zobrazeno: 4464x Hodnocení: 2.83 Hodnoceno: 709x
1 2 3 4 5

Český název: Útesník šestipruhý
Latinský název: Abudefduf sexfasciatus


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Pomacentridae (Sapínovití)
Původ: severovýchodní pobřeží Afriky, severní a východní Indický oceán a Rudé moře
Maximální velikost: 15 cm
Vhodná teplota: 25 - 26 °C
Potrava: krmivo pro mořské ryby
Doporučené PH: 8,1 - 8,3
Salinita: 1,020 - 1,024
Agresivita: agresivní vůči svému druhu
Charakteristika: Má šest černých pruhů. Ten šestý je velmi široký a je umístěn na ocasní ploutvi.V mládí vytváří velká hejna, tvořící jakési školky. Zdržuje se v mělkých vodách v hloubce 1 - 15 metrů. V noci se ukrývají mezi korály a v jeskyních. Prosperuje v nádrži jen při dobrém chemismu vody. Nenasazovat do nezaběhnutých nádrží. Kvalitní filtrace je nutností. Jinak se jedná o celkem nenáročný druh vhodný i pro začínající akvaristy. V dospělosti je agresivní především k zástupcům vlastního druhu. Jeden kus je zpravidla ideální. Je vhodný pro společný chov s bezobratlými ve smíšené útesové nádrži. Ve větších nádržích s dostatkem prostoru pro vytvoření teritoríí lze chovat více jedinců (párů). Jelikož bývají problémy i při vytvoření vhodného páru, pro běžného akvaristu se doporučuje chovat pouze jeden kus.
Pohlavní dimorfismus: Pohlaví se určuje podle močopohlavní bradavky. Samice ji má větší.
Rozmnožování: Teplota vody 25 stupňů. Jikry kladou na kameny nebo jiný vhodný podklad. V akváriích je ochov velmi vzácný. Samice klade velké množství jiker, které samec zuřivě chrání až do vylíhnutí larev - cca 160 hodin. Larvy dosáhnou velikost 2,4 mm po 36 hodinách od vylíhnutí, kdy jsou již zřetelně vidět zárodky ploutví i čelisti. Živí se planktonem. Pohlavně dospívají po dosažení velikosti 10 cm u samců a 8 cm u samic.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.scuba-equipment-usa.comÚtesník šestipruhý


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Útesník pruhovaný Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Velryba černá   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Útesník pruhovaný L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Sapínek mnohotrnný     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby