Autor:
Dadka21
Přidáno:
10/09/2008 v 18:07:31
Autor změny:
Nellinek
Naposledy změněno:
04/04/2009 v 07:57:08

Zobrazeno: 3818x Hodnocení: 2.7 Hodnoceno: 697x
1 2 3 4 5

Český název: Útesník pruhovaný
Latinský název: Abudefduf saxatilis


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Pomacentridae (Sapínovití)
Původ: Korálové útesy v Indickém a Tichém oceánu a v Karibském moři
Maximální velikost: 18 cm
Vhodná teplota: 24 - 28 °C
Potrava: živá nebo náhradní
Doporučené PH: 8 - 8.5
Agresivita: V dospělosti je to agresivní ryba
Charakteristika: Na vysokém žlutavěbílém těle je pět modročerných svislých pruhů. Šestý pruh je na ocasním stéble. Ploutve a hlava jsou šedomodré. V akváriu je vhodné chovat spolu jen dva až tři jedince. Mezi akvaristy je přezdíván "Seržant", podle charakteristických pruhů připomínajících vojenskou hodnost. V mládí vytváří velká hejna, tvořící jakési školky. Zdržuje se v mělkých vodách v hloubce 1 - 15 m. V noci se ukrývají mezi korály a v jeskyních. Je možné ji zaměnit s Abudefduf taurus (útesník proudový), což je ale noční ryba. V moři dosahují velikosti až 23 cm. V dopělosti se chová agresivně k menším rybám. Prosperuje v nádrži jen při dobrém chemismu vody. Nenasazovat do nezaběhnutých nádrží. Kvalitní filtrace je nutností. Jinak se jedná o celkem nenáročný druh vhodný i pro začínající akvaristy.
Pohlavní dimorfismus: Pohlaví se dá určit podle močopohlavní bradavky. která je nejlépe vidět, když jsou připraveni ke tření. U samců je úzká a mírně zašpičatělá, u samic je širší a tupá
Rozmnožování: Teplota vody 25 stupňů. Jikry kladou na kameny nebo jiný vhodný podklad. V akváriích je ochov velmi vzácný. Samice klade velké množství jiker, které samec zuřivě chrání až do vylíhnutí larev - cca 160 hodin. Larvy dosáhnou velikost 2,4 mm po 36 hodinách od vylíhnutí, kdy jsou již zřetelně vidět zárodky ploutví i čelisti. Živí se planktonem. Pohlavně dospívají po dosažení velikosti 10 cm u samců a 8 cm u samic.


Tato fotografie pochází ze stránek http://commons.wikimedia.orgÚtesník pruhovaný


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Útesník neonový Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Útesník šestipruhý   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Útesník neonový L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Útesník šestipruhý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby