Autor:
Horac
Přidáno:
15/09/2007 v 11:14:17
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
12/01/2009 v 09:17:15

Zobrazeno: 8665x Hodnocení: 2.78 Hodnoceno: 769x
1 2 3 4 5

Český název: Trnovec obecný (pancířnatý)
Latinský název: Acanthodoras cataphractus


Čeleď:Sumci - Doradidae (Trnovcovití)
Původ: povodí řeky Amazonky (Jižní Amerika)
Maximální velikost: 12, v přírodě až 15 cm
Vhodná teplota: 22 - 26°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6,0 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 25°dGH
Agresivita: mírná odolná dlouhověká rybička
Charakteristika: I když tato rybička není aktivní lovec, je nebezpečná menším rybkám, které považuje za potravu. Jinak je (ke stejně velkým jedincům) společenský, měli by se chovat ve skupinkách o 3-6 kusech. V akváriu má rád hodně úkrytů - tráví v nich téměř celý den a je aktivní hlavně v noci. Dokáže zkonzumovat obrovské množství potravy, čímž se může značně měnit jeho tělesný objem. Jeho tělo je pokryto hluboko ukotvenými deskami, které jsou pokryté trny a ostny. Jeho obranou taktikou je stisknout útočníka mezi ostny, V blízkosti prsních trnů vypouští bílou jedovatou látku, která stéká rýhou v trnu. Při poranění se doporučeje dát ruku pod proud horké vody. Je schopen vydávat nápadné skřípavé zvuky, které mají obranný význam.
Pohlavní dimorfismus: Samička je při pohledu shora plnější v bříšku.
Rozmnožování: V akváriu se opakovaně podařilo po stimulaci kapří hypofýzou a krátkodobým poklesem teploty na 24°C z 28°C. Samička pak do jamky v substrátu nakladla asi 600 jiker. Plůdek se vylíhl za tři dny a za další čtyři se rozplaval.

V inzerátech: pandicek


Trnovec obecný (pancířnatý)


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Trnovec jednovousý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Trnovec obláčkový   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mřenka cejlonská L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Trnovec trnitý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby