Autor:
Horac
Přidáno:
07/08/2007 v 10:36:04
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 7774x Hodnocení: 2.82 Hodnoceno: 766x
1 2 3 4 5

Český název: Trnovčík půlnoční
Latinský název: Auchenipterichthys thoracatus


Čeleď:Sumci - Auchenipteridae
Původ: povodí Amazonky
Maximální velikost: 12 cm
Vhodná teplota: 21 - 25°C
Potrava: hmyzožravec, ale přijme i vločkové a tabletové krmivo
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 7 - 14°dGH
Charakteristika: Jeho zbarvení není výrazné – hnědá, šedá, modrá a stříbrná. Přes den díky tomu dokáže napodobit kusy kořenů a dřeva. Aktivní je v noci. Na tlamě mu rostou tři páry vousů, lebku kryje kostěný štít. Prsní a hřbetní ploutve jsou vyztuženy trny, s jejichž pomocí se ryba dokáže vklínit pod kameny nebo kořeny. Tělo zdobí bílé tečky.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají rovnou řitní ploutev a zduřelou močopohlavní bradavku přeměněnou v kopulační orgán. Samička je statnější a má řitní ploutev vypouklou.
Rozmnožování: Samci v době tření mohutní a trnem hřbetní ploutve se snaží obtočit kolem samice. Dochází k vnitřnímu oplození. Samice dokáže časově oddělit kladení napářených jiker až o čtyři týdny. Jikry jsou lepeny na spodní stranu kořene nebo do jeskyně. Samice se o ně potom již nestará.


Trnovčík půlnoční


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Trnovčík přilbovitý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Trnovčík zakrslý   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra turmalínová L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Sumouš západní (Sumíček západní)     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby