Autor:
Horac
Přidáno:
13/01/2008 v 11:58:46
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
08/02/2009 v 15:02:03

Zobrazeno: 16995x Hodnocení: 3 Hodnoceno: 1093x
1 2 3 4 5

Český název: Trhutka plovoucí
Latinský název: Riccia fluitans


Typ: akvarijní rostlina
Původ: celosvětově rozšířená
Čeleď:Ricciaceae (Trhutkovité)
Výška: až 5 cm
Vhodná teplota: 16 - 28°C
Osvětlení: střední (50W/100 litrů)
Doporučené PH: 6, 0 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 2 - 15°dGH
Charakteristika: V přírodě je rozšířená hlavně v mrtvých ramenech řek a rybnících. Tvoří ponořené, plovoucí i pozemní formy. Ponořené formy většinou vypadají jako plochý terč a jsou světle zelené. Jsou přichyceny ke dnu, nebo zachycené ve spleti rostlin. Plovoucí formy mají velmi různorodý tvar. Pokud mají ideální podmínky, tvoří sytě zelené koule. Pozemní formy, které mají vyvinuté kořínky, se objevují na obnažených vlkých dnech a na pobřeží. Při nadbytku živin ve vodě tyto rostliny hynou. Pokud jsou podmínky opravdu dobré, začne časem akvárium zaplevelovat a je nutné ho částečně odstranit. Tato rostlina je dobrá jak pro výtěr některých rybek, tak jako úkryt pro potěr. Plovoucí formy často slouží jako úkryt i větším rybkám nebo na stavbu pěnového hnízda.Je idálním úkrytem i pro potěr mnoha druhů ryb, které zde nacházejí svou první potravu. Aby vytvořila hustý koberec je potřeba dostatek světla. Pokud je ve vduchu dostatečná vlhkost, může růst z části i nad hladinou. Forma rostoucí pod vodou je schopna vegetovat jen na vlhkém substrátu, např. v případě vypuštění rybníka.
Rozmnožování: Množí se výtrusy uzavřenými v tobolkách, ale hlavně vegetativně.

V inzerátech: kytky a ribičky


Trhutka plovoucí

Více fotek najdete ve fotogalerii této rostliny


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí rostlina(podle českého názvu) - Trhnutka dwarf Č Další rostlina(podle českého názvu) - Tuhanka něžná (Tuhanka jemná)   Předchozí rostlina(podle latinského názvu) - Trhnutka dwarf L Další rostlina(podle latinského názvu) - Nalžovka plovoucí     Editovat článek     Přidat fotku


Dobrý den, shanim rostlinku Trhutku, tu co plave jako koule. Děkuji. Horáčková r


Sháním tuto rostlinku, kdo by ji měl na prodej, ať mě kontaktuje emailem. Díky


Krásně košatá rostlinka, připomíná mi malý košatý stromeček. Bohužel ani u nás ve dvou akvaristikách ji nemají a ani nemívají :-)


kdo je schopnej si jí vyzvednout,v Praze nebo Mostě,tak mu jí daruju


Kdybyste někdo tuto rostlinu měl, ozvěte se mii prosím na mail.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby