Autor:
Jarda
Přidáno:
26/12/2007 v 10:57:06
Autor změny:
Bc/.killer
Naposledy změněno:
21/12/2008 v 00:45:21

Zobrazeno: 51253x Hodnocení: 3 Hodnoceno: 67x
1 2 3 4 5

Český název: Tlamovec žlutý (Tlamovec černoploutvý)
Latinský název: Labidochromis yellow


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: jezero Malawi
Maximální velikost: 13cm
Vhodná teplota: 24 - 28°C
Potrava: všežravec. Preferujě rostlinnou stravu např.( rajče, okurku, salát, špenát nebo kopřivu).
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 10 - 25°dGH
Agresivita: mírná rybka
Charakteristika: teritoriální a hejnová ryba
Pohlavní dimorfismus: Pohlaví se u mladých jedinců určuje velmi špatně. Dospělí sameček je výraznější v barvách a o málo větší než samička.
Rozmnožování: Jejich hlavní zvláštností oproti jiným akvarijním rybám je jejich rozmnožování a péče o potomstvo. Samičky tlamovců své oplozené jikry berou do svých tlamek, aby je uchránily před ostatními rybami a takto je ochraňují po celou dobu jejich vývoje, kdy jsou nejvíce zranitené (někdy dochází k oplodnění jiker až v tlamce samičky - k tomu dochází tak, že samečci mají na své řitní ploutvi napodobeniny jiker, které se samička snáží nabrat do své tlamky a v této chvíli je sameček oplodní). Toto je velmi efektivní způsob ochrany potomstva. Samozřejmě má své klady a taky zápory. Z kladů je to jednoznačně 100 % bezpečí při vývoji jiker a tím zachování rodu. Ale jiker samozřejmě nemůže být tak velké množství jako u ostatních ryb. Ale jakmile je potěr vypuštěn (po 2 až 4 týdnech podle individuality), tak je soběstačný a jeho šance na přežití je velmi vysoká. Samička jim navíc ještě po vypuštění nějaký čas zajišťuje bezpečí ve své tlamce. Samička taky v této době nemůže přijímat potravu.

V inzerátech: Tlamovec žlutý, , Tlamovci černoploutví a rájovci dlouhoploutví


Tlamovec žlutý (Tlamovec černoploutvý)

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Tlamovec Xenotilapia spiloptera Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - TlamovecTropheus sp. Mwerazi   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tlamovec šedý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Parmička řádkoskvrnná     Editovat článek     Přidat fotku


dobry,den ja se chci zeptat jestly to je samička nebo samec my mame 2 černy a 2 ŽLUTY JA CHCI VĚDĚT JAKEJ JE ČERNEJ JESTLY JE SAMEC NEBO SAMIČKA DĚKUJU MATĚJ :-)


To věřím. Ryby, které se jim vejdou do tlamky jsou ve velkém ohrožení a to jsou jedni z nejmenších druhů tlamovců. Ani to nejsou přímo dravci.


Jednu rybku mám doma. V chovu rybek jsem začátečník opravdu jí mohu dát rajče?


Zdravím.Jak poznám,že už jsou ryby zralé na rozmnožování? DíkySem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby