Autor:
Horac
Přidáno:
29/06/2007 v 13:35:24
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
26/02/2009 v 23:34:01

Zobrazeno: 24299x Hodnocení: 2.7 Hodnoceno: 1149x
1 2 3 4 5

Český název: Tlamovec pestrý
Latinský název: Melanochromis auratus


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: jezero Malawi
Maximální velikost: samci 13 cm, samičky jen 9
Vhodná teplota: 22 - 26°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 8,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Agresivita: agresivní a teritoriální rybičky
Charakteristika: Pokud nechováte rybky pohromadě od útlého mládí, nedoporučuje se chovat v akváriu více než jednoho samečka, protože si vytváří teritoria, na kterých jiného samečka (a některé ryby) nestrpí. Samiček může být víceméně libovoný počet. Mláďata samičky mají jasně žluté základní zbarvení. Na horní polovině těla jsou dva bíle lemované černé vodorovné pruhy. Třetí horizontalní černý pruh přechází středem hřbetní ploutve. Dospělý sameček je černý, navrcholu hřbetu žltý s jedním bílo-žlutým podélným pruhem přes střed těla. Pro chov je vhodné akvárium větší velikosti, nejlépe 200 - 500 l. Podmínkou chovu je kryšťálově čistá, spíš tvrdá voda, s minimálním obsahem dusikatých látek.
Pohlavní dimorfismus: V mládí je pohlaví špatně rozeznatelné. Později je sameček (kromě toho, že je větší) tmavší, zbarvenější do černa a vystupjí mu na těle zářivé modrozelené pruhy. Samička je menší a zbarvená do žluta.
Rozmnožování: Samička naklade jikry do jamky, kterou dříve sameček vyhloubil. Počet jiker závisí na velikosti samička, pohybuje se mezi 30 a 100 kusů. Po oplození samička jikry sesbírá a uschová ve své tlamce. Než se vylíhne plůdek, samička neřere, málo se pohybuje a je plachá.Když se šesti milimetrový plůdek vylíhne, ihned plave. V nebezpečí se ale, stejně jako v noci vrací do matčiny tlamky. Malé rybky pohlavně dospívají asi po půl roce.

V inzerátech: Prodej Tlamovce


Tlamovec pestrý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Tlamovec pestrobarevný Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Tlamovec Petrochromis famula   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Trnovec Irwinův L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tlamovec melanochromis auratus     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby