Autor:
Horac
Přidáno:
16/07/2007 v 12:19:31
Autor změny:
Oli
Naposledy změněno:
20/03/2012 v 19:46:20

Zobrazeno: 18093x Hodnocení: 2.85 Hodnoceno: 1016x
1 2 3 4 5

Český název: Tetra císařská
Latinský název: Nematobrycon palmeri


Čeleď:Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Kolumbie
Maximální velikost: 5 - 6 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 5 - 7.5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Agresivita: mírumilovná, společenská rybička
Charakteristika: Pro tyto žravé, čilé a nenáročné rybičky je typická poloha hlavou dolů. Rády žijí v houfu, který vede nejsilnější sameček (císař - odtud název tetra císařská). Někdy se ale v hejnu nedrží. Pak si samci vytváří teritoria, která zvláště v období tření chrání. V tomto případě mezi sebou samci často bojují.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají hřbetní a řitní ploutve prodloužené a jejich ocasní ploutev je trojlaločně členěna. Samičky jsou menší, plnější v bříšku a méně výrazně zbarvené. I mladé rybky mají rozdílnou barvu očí, samečci modré, samičky zelené.
Rozmnožování: Při námluvách a při tření se sameček výrazně vybarví, přičemž vynikne modře zářící boční pruh táhnoucí se těsně nad černým pásem po celé délce horní poloviny těla. Samotné tření probíhá většinou v ranních hodinách. V porostu jemnolistých rostlin se samec k samici přitiskne. Při rychlém vzájemném odtržením těl, jež následuje, pak samice vypuzuje jikry, které samec hned oplodňuje. Jiker bývá 70-100 kusů. Asi po 36 hodinách se líhne plůdek. který po rozplavání přiíjmá drobnou živou potravu. Při množení jsou dvě rizika. Prvním je fakt, že ne každý sameček je plodný, a druhým rizikem je nebezpečí zplesnivění jiker. Proti tomu jsou už dnes ale přípravky - jen je třeba na to pamatovat.Poměr samců a samiček je 1 ku 4.Velmi oblíbená rostlinka pro tření je Hnědovka křídlatá a stává se,že se párek vytře ve společenském AQ a pokud je AQ hustě osázené sameček si dovede ochránit potěr a pár jedinců zůstává...a je to velké překvapení...


Tetra císařská

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Tetra cinobrová Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Tetra císařská černá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra Lacorteova L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra císařská černá     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby