Autor:
Horac
Přidáno:
03/01/2008 v 20:22:51
Autor změny:
Bc/.killer
Naposledy změněno:
27/12/2008 v 18:28:58

Zobrazeno: 8050x Hodnocení: 2.93 Hodnoceno: 789x
1 2 3 4 5

Český název: Sturisoma zlatá (Krunýřovec zlatý)
Latinský název: Sturisoma aureum


Čeleď:Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: Kolumbie
Maximální velikost: 25 cm 32 cm
Vhodná teplota: 24 - 28°C
Potrava: všežravec, velkou část jeho potravy tvoří řasy
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 10 - 20°dGH
Agresivita: společenská mírumilovná rybka
Charakteristika: I přes svou velikost ostatním rybkám neškodí. Pokud bude mít nedostatek potravy, může ožírat rostliny. V akváriu mají rády mírně proudící a dobře prokysličenou vodu, rostliny a dřevo z rašeliniště či révové kořeny. Dřevo je nezbytnou součástí jeho potravy. Nesnáší vodu, která obsahuje dusičnany nebo dusitany. Aktivní jsou hlavně v noci.
Pohlavní dimorfismus: Dospělí samci mají po stranách hlavy výrůstky (štětiny), samičky jsou robustnější a skráně mají holé.
Rozmnožování: Před třením, které probíhá hlavně v noci, si pár očistí předem vybrané hladké místo - listy rostlin, kameny, sklo... Pak se samec postaví kolmo před hlavu samice a uvolňuje spermie. Samice, která se jakoby přisaje k jeho břišním ploutvím, naklade menší množství jiker. Pak se ryby posunou o kousek dál a tímto způsobem pokračují až do vytření samice. Jiker bývá až 250 (záleží na velikosti a stáří samice) a stará se o ně samec (ovívá je ploutvemi). Plůdek se líhne do týdne a samec mu pomáhá dostat se z jikerných obalů. Plůdek po rozplavání přijmá velmi drobnou potravu - často živou, např. nálevníky, později přejde na rostlinou potravu (v závislosti na vývoji jeho chrupu). Nezkušený nebo stresovaný samec může jikry sežrat.


Sturisoma zlatá (Krunýřovec zlatý)


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Sturisoma vousatá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Sumčík Buffeův   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Candát křišťálový L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Sturisoma vousatá     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby