Autor:
Horac
Přidáno:
09/01/2008 v 19:26:23
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
14/02/2009 v 20:23:08

Zobrazeno: 11283x Hodnocení: 3.05 Hodnoceno: 857x
1 2 3 4 5

Český název: Sturisoma Panamská (Krunýřovec Panamský)
Latinský název: Sturisoma panamense


Čeleď:Loricariidae (Krunýřovcovití)
Původ: Panama a Kolumbie
Maximální velikost: 25 cm
Vhodná teplota: 22 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6,5 - 7,2
Doporučená tvrdost vody: 4 - 19°dGH
Agresivita: mírumilovné, tolerantní ryby
Charakteristika: Tyto ryby patří mezi dobré požírače řas, kteří jsou navíc vhodní i pro méně zkušené akvaristy. V akváriu mají rády rostliny a mírně proudicí provzdušněnou vodu. Nádrž musí obsahovat kořen, který je součástí jejich stravy. Základní zbarvení je žlutohnědé a od hlavy až po ocasní násadec se táhnou dva podélné hnědé pruhy. Břišní část je světle žlutá.Zadní okraj ocasní ploutve prodlužují volná vlákna, které zvětšuje teritorium ryby.
Pohlavní dimorfismus: Samci mají po stranách hlavy dlouhou řadu brv (štětinovitých výrůstků), samičky mají boky hlavy hladké.
Rozmnožování: Před třením, které probíhá hlavně v noci, samec očistí předem vybrané hladké místo - listy rostlin, kameny, sklo... Pak se samec postaví kolmo před hlavu samice a uvolňuje spermie. Samice, která se jakoby přisaje k jeho břišním ploutvím, naklade menší množství jiker. Pak se ryby posunou o kousek dál a tímto způsobem pokračují až do vytření samice. Jiker bývá až 250 (záleží na velikosti a stáří samice) a stará se o ně samec (ovívá je ploutvemi). Plůdek se líhne do týdne a samec mu pomáhá dostat se z jikerných obalů. Plůdek po rozplavání přijmá velmi drobnou potravu. Nezkušený nebo stresovaný samec může jikry sežrat.

V inzerátech: pandicek, Prodáme akvarijní rybičky Praha


Tato fotografie pochází ze stránek http://aquabird.com.vnSturisoma Panamská (Krunýřovec Panamský)

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Sturisoma Leightonova Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Sturisoma vousatá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Sturisoma černorypá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Sturisoma Leightonova     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby