Autor:
Vašek
Přidáno:
03/11/2008 v 18:05:17
Autor změny:
Nellinek
Naposledy změněno:
08/04/2009 v 21:54:46

Zobrazeno: 8319x Hodnocení: 2.84 Hodnoceno: 785x
1 2 3 4 5

Český název: Stříkoun lapavý
Latinský název: Toxotes jaculatrix


Čeleď:Toxotidae (Stříkounovití)
Původ: Asie
Maximální velikost: 15 - 20 cm
Vhodná teplota: 25 - 28 °C
Potrava: komáří larvy, mouční červi, hmyz
Doporučené PH: není určena
Doporučená tvrdost vody: není určena
Agresivita: dravá ryba
Charakteristika: Ryba je zajímavá tím, že svou kořist sestřeluje tenkým, ústy prudce vystříknutým, paprskem vody. Svůj cíl trefí až do vzdálenosti 150 cm. Stříkouni jsou poměrně dravé rybky a proto se mají nejlépe chovat v paludáriu. Při nižších teplotách ztráci chuť k jídlu. Nemá rád častou výměnu vody v nádrži, ale má rád čistou vodu s dostatečným filtrováním. Chov je poměrně obtížný. Dokáže příjmout i umělé vločkové krmivo, ale i nitěnky. Lokalitou v nádrži je střední a hodní část.
Pohlavní dimorfismus: Samec nahání samičku a snaží se jí gonopodiem oplodnit.
Rozmnožování: Oplozením jiker. Tření probíhá pod vodní hladinou a z jednoho tření je někdy 20 000 - 150 000 kusů plovoucích jiker. Když je potěr ve společné nádrži s jinými rybami, je nutno přenést jikry do samostatné nádrže. Potěr se líhne asi za 12 hodin. Mladé rybky mají na těle zářivě žlutou skvrnu.

V inzerátech: koupim


Tato fotografie pochází ze stránek http://upload.wikimedia.orgStříkoun lapavý


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Střevlička východní Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Střikoun pětitrný   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Střikoun pětitrný L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Trnovčík přilbovitý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby