Autor:
Salonka
Přidáno:
16/02/2009 v 10:05:24
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 4023x Hodnocení: 2.83 Hodnoceno: 745x
1 2 3 4 5

Český název: Slizoun mramorovaný
Latinský název: Coryphoblennius galerita


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Blenniidae (Slizounovití)
Původ: Atlantik, Afrika, Irsko
Maximální velikost: 8 cm
Potrava: Rostlinná i živočišná potrava
Agresivita: Klidná
Charakteristika: Patří mezi nejmenší slizouny. Žije na skalnatém pobřeží. Rád se ukrývá ve skalních dutinách, ze kterých mu trčí jenom hlava. Jeho tělo je dlouhé, oválné, nejvyšší je v místě za hlavou, která je ale malá. Nad očima má 3 - 7 malých tykadel. Ve spodní čelisti jsou dva zuby. Dlouhá hřbetní ploutev, kterou tvoří 12 - 13 tvrdých a 15 - 18 měkkých ploutevních paprsků, je uprostřed vykrojená. Naopak řitní ploutev tvoří jenom 1 tvrdý a 17 - 18 měkkých paprsků. Zbarvení převládá šedé nebo hnědavé až olivově zelené se světlými příčnými pruhy či skvrnami. Někdy je ale i mramorované. Dožívá se i 6 let. V akváriích intenzivně okusuje rostliny, proto je vhodné dokrmovat živočišnou potravou.
Pohlavní dimorfismus: Samec je větší než samice, má větší hlavu, mohutnější čelisti, na temeni hlavy má hrbol. V době tření jsou samci tmavší.
Rozmnožování: Tření, kterému předchází svatební tanec, probíhá uprostřed léta. Samička klade jikry pod kameny a škvíry ve skále, ale o jikry se stará samec. V akváriu se zatim nepodařilo odsledovat tření, ani odchovat mladé.


Tato fotografie pochází ze stránek http://blacksea.orlyonok.ruSlizoun mramorovaný


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Slizoun motýlí Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Slizoun nažloutlý   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Kněžík Giamardův (Kněžík drahokam) L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Hlaváč žlutý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby