Viki
01/03/2008 v 14:06:16
Miro03
10/11/2008 v 20:09:46
Zobrazeno: 23087x Hodnocení: 2.73 Hodnoceno: 1457x
Český název: Skalára vysoká
Latinský název: Pterophyllum altum
Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Brazílie, Guyana, Equador, Peru
Maximální velikost: asi do 30 cm s ploutvemi
Vhodná teplota:
22-29°C
Potrava:
jí vlastně skoro všechno
Doporučené PH:
5 - 7
Doporučená tvrdost vody: 0 - 8 °dKH
Agresivita:
mírná
Charakteristika:
Skalára vysoká je velmi překrásná a vzácná ryba. Jejich hlavní poznávací znak je sedlovitě promáčklé čelo. Dorůstá do 35 až 40 cm na výšku (i s ploutvemi), délka těla s ocasem je 15 až 18 cm. Pro tyto ryby musí mít chovatel opravdu velké akvárium a to hlavně výškou, která by měla být alespoň 60 cm. Zároveň je to jediná skalára, která se dá chovat společně s terčovci. Zbarvení tohoto druhu je hnědostříbřité s několika svislými pruhy, které přecházejí do hřbetní a řitní ploutve. Pro tento druh je typické, že mezi hlavními tmavými pruhy vystupuje ještě méně výrazné pruhování. Druhým typickým znakem je promáčklý profil hlavy nad očima. Hřbetní, řitní a břišníploutve jsou velmi dolouhé, na dospělých rybách vláknitě zakončené. Ocasní ploutev má jen mírně prodloužené krajní paprsky. Tvar těla umožňuje rybce bezproblémový pohyb mezi stébly rostlin, přičemž zbarvení ji mezi nimi dokonale maskuje. Ještě stále patří mezi vzácné exempláře, protože rozmnožování v zajetí není snadné. Nedoporučuje se pro akvaristy začátečníky. Krmení nesmí tvořit patogení potrava. Chovatel musí také vědět, že tato ryba špatně odbourává z těla sodík. Proto se nesmí krmit mraženými krmivy na bázi soli. Tyto ryby jsou obzvláště háklivé na vývoj pohlavních orgánů. V období tření, dokud nedospěje do věku asi 3 roků a více je důležité, aby ryby neonemocněly. Jsou dost agresivní vůči vlastnímu druhu.
Pohlavní dimorfismus:
Rozpoznat to jestli je to samička či sameček je možné až při tření.
Rozmnožování:
Pro rozmnožování je zapotřebí mít dobře sehraný pár který je starý zhruba 1-3 roky. Pak už je to o kouzlení s vodou a potravou ryb. Bohužel přesný návod na odchov těchto ryb nikdy nikdo neposkytnul a tak ani já přesně nevím jak úspěšně tyto ryby rozmnožit.
Tato fotografie pochází ze stránek http://commons.wikimedia.org

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky
miro03: Omlúvam sa ale komentár som smeroval Caluvusovi.
yirka:Ako možeš vediet ako dokážu žit spolu s neonkami ked si ich osobne nikdy nechoval?!Moje slová a rady sú také že bi mal človek písat len o tom čo osobne človek v praxi vyskúšal a osvedčilo sa mu to.Inak je to len stále jedna pani povedala.

calvus: Máš pravdu, Altum opravdu nechovám, ale můj komentář ohledně soužití s menšími rybkami platí pro tuto rybku obecně.
Předpokládám,že ani jeden z Vás nechová tyto skaláry,ale Skaláry amazonské- latinský název: Pterophyllum scallare,takže svoje komentáře pište pro pořádek ke správným druhům
mopsička: Hodně záleží v jakém pořadí a velikosti se skaláry a neonky dostaly do AQ. Pokud vyrůstají společně, nebo byly neonky v nádrži dříve je to v pohodě. Pokud však k větším skalárům vypustíš menší neonky, je to o ně boj o přežití.
Já mám čtyři skaláry a všimla jsem si, že neonky zrovna nemusej. Pořád na ně dotírají a honěj je, mám je raději dát od sebe? Zatím jim nic neudělali, možná je to jen taková hra, kdo z koho, že? Ještě uvidím

sklary sou fakt moc krysny ybky ale sou hrozne nachylny takze tam musis mit topny telisko vzduch a filtr jinac bti moc dlouho nevidrzej tak se jeste ozmysli



