Horac
28/04/2007 v 09:35:32
Yirka
19/03/2012 v 08:27:55
Zobrazeno: 46250x Hodnocení: 2.71 Hodnoceno: 1764x
Český název: Skalára amazonská
Latinský název: Pterophyllum scallare
Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Povodí Amazonky, Brazílie
Maximální velikost: délka 10-15 cm, výška až 20cm
Vhodná teplota:
24 - 28°C
Potrava:
všežravec, nejraději má rozmanitou živou potravu
Doporučené PH:
6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Agresivita:
klidná a společenská, ale plachá rybička
Charakteristika:
Tělo je velmi vysoké a ze stran zploštělé. Hlava a hřbet jsou černavě hnědožluté, boky stříbřité s 5 - 7 příčnými černými pruhy. Hřbetní a řitní ploutve jsou hodně protažené. Je poměrně náchylná k různým onemocněním, především parazitárním. Při teplotách pod 20°C mají sklon k zaplísnění. Vyžadují vysokou nádrž, doporučuje se mninimálně 50cm, dobře zarostlou úzkolistými rostlinami. Existuje více barevných forem skalár: mramorová, kouřová, černá, koi, stříbrná, zlatá a jiné. Tak jako všechny druhy skalár je i tento druh citlivý na chemikálie. Proto v případě léčení raději volíme zvýšení teploty, klidně i na 30 až 32 stupňů. Případně přidáme jednu polévkovou lžičku soli na 50 litrů vody v akváriu. Skalára je dlouhověká rybka. V době tření je vysoce agresivní. V té době vytvoří teritorium, z kterého odhání všechny ostatní rybky. Skalára je jednou z nejčastěji chovaných rybke, buhožel, velmi často v nevhodných podmínkách.
Pohlavní dimorfismus:
Pohlaví je těžko rozeznatelné. Jen v době tření lze samičku poznat podle vystrčeného kladélka, které má ve vysunutém stavu tvar lichoběžníku, pohlavní papila samečka je víc do špičky. Dospělý sameček má výrazný hrbol na začátku hlavy (není vždy pravidlem).Stává se také,že se dvě samičky chovají jako pár a jedna klade jikry a druhá jede hned za ní napodobuje samce a klade samozřejmně jikry ..začátečník to snadno přehlédne a diví se,že jikry jsou neplodné...Není také ojedinělé, že se s jednou samičkou vytřou dva samečci.
Rozmnožování:
Pro odchov je vhodné ryby přelovit do samostatné nádrže s teplotou 26 - 30°C (případně teplotu z 26° po přelovení ryb o dva o tři stupně postupně zvyšovat - ryby se pak rychleji vytřou). Samička klade jikry na vyhlédnutý široký list, svivlou plochu či vytírací kužel šňůrkovitě za sebou, sameček hned za ní jikry oplozuje. Jikry jsou velké, šedohnědé a bývá jich až 1000 kusů. Rodiče jikry ovívají prsními ploutvemi. Špatné (bílé) jikry rybkjy vybírají a odstr%ňují.Po nakladení se rodiče můžou odebrat - pak je ale potřeba dobré provzdušňování, nebo se můžou ponechat v nádrži až do rozplavání potěru, popřípadě do dalšího vytírání dospělých ryb (poté totiž mohou své dřívější potomstvo považovat za nepřátele). Za 24 - 48 hodin se líhne potěr, šestý den se rozplave a příjmá drobnou živou potravu. V době dospělosti a při dobrých podmínkách chovu se tření může opakovat každé 3 - 4 týdny. Rozplavaný potěr vyžaduje velmi doboru péči a stálý přísun krmiva, aby se v dospělosti plně vyvinul a dorostl.
V inzerátech:
Skalara, SKALÁRA AMAZONSKÁ, Skaláry amazonské
Tato fotografie pochází ze stránek http://horacovoakvarium.cz/

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky
Mám ted dve nove zatím vypadají mírumilovně ale nevím co z nich vyleze

Tak se mi spářil skalár amazonský s mramorovým.Jsem zvědaví co z toho bude pokud se to vylíhne.


****: 45cm vodního sloupce je na dolní hranici dostatečnosti.
Stačí na ně aspon 45 ch výška ?

hoj pls je to spravne ze jikry se barví z prusvitných na bílé
věrulín: Je pravda, že odchov ve společné nádrže má mizivou naději na úspěch.
yirka: Sice pozdě, ale přeci. Nám se stále dokola vytírali ve společné nádrži, skvostná péče rodičů i se vyklubali mrňouskové. Bylo hezké jak je stáří "pásli", ale bylo to tak po 3 dny a každý následující den jich bylo míň až pak již nic.
Včera se mi už potřetí vytřeli.
Je až dojemné, jak se starají o jikry. Neustále je ovívají ploutvemi a chrání před ostatními rybkami. Ve společenské nádrži však, bohužel, prakticky potěr nelze odchovat, většinou se z jiker ani nevykulí.
V dospělosti je opravdu impozantní, do plné velikosti však dorůstá jen v dostatečně vysoké nádrži. Chtělo by to minimálně 50cm, raději více. Potom se opravdu rozvine v celé kráse.
Tato rybky je krasna mam ji v akvariu a zatim se ji daři

Skaláry se perou mezi sebou nebot to jsou dravci,ale většinou si nic neudělají.

Skaláry mám taky a jsou opravdu takové dominantní ryby. Když je pozoruju, tak mě připadají, že chtěj mít všechno pod kontrolou, je s nimi kolikrát sranda, jak každou rybku prohánějí, jako by jim říkali: dělej něco, nečum



pekna ryba ale nekdy agresivni
Snesou se skaláry a paví očka?
Skalára je míromilovná, ale musí mít prostor a plný žaludek.
Mírumilovné?!? Skaláry? Tak to já mám teda doma něco, čemu se u nás říká- vyjímka, co potvrzuje pravidlo!!! Mám jednu černou skaláru a musí být v odděleném akváriu od všech ostatních ryb.. Ale pohled je na ni k nezaplacení

Mám černý pár skalárů žiji společně s terčovci což se prý nemá.Ale píšu ohledně něčeho jiného Včera skaláři čistili kužel,že se budou třít a dneska je všechnojinak.Jeden je v koutě protože ten druhý ho mlatí hlava nehlava.Je mi to líto nevím co s něma udělám.Nikdy se mi nic podobného nestalo. Terčovci a černí skaláři jsou pro mne jedničky a teď zlobí!

Skalára dokáže býti dosti agresivní,jestli-že je mnoho samců v malém prostranství.Jinak souhlasím,že jsou mírumilovné.
