Sekavec příčnopásý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Sekavec příčnopásý je rybka se zvláštní stavbou těla. Je společenský, ale plachý a často se schovává. Je považován za čističe akvária, jelikož u dna vysává všechny zbytky. 

Tipy pro chov sekavce příčnopásého

  1. Péče o sekavce příčnopásé může být pro začínající akvaristy obtížná. Tyto ryby jsou velmi náchylné k nemocem a parazitárním infekcím. Většina ryb má tvrdé šupiny, které je mohou chránit před působením bakterií a plísní, sekavci bohužel takové štěstí nemají.
  2. Tyto ryby jsou citlivé i na nepatrné změny ve vodě. Když do akvária nasazujete nového sekavce, musíte být velmi opatrní, pokud jde o kvalitu a teplotu vody. 
  3. Tyto rybky jsou velmi nenáročné, pokud jde o stravu. Jsou to přirození všežravci, kteří mohou jíst prakticky cokoli. Ve volné přírodě prohledávají říční dna a zkonzumují vše od drobných krevet až po rostlinný materiál. 
  4. Skvělé na těchto rybách je to, že fungují jako přírodní filtr. Pročesávají dno svého prostředí a nasávají do úst i písek, jen aby získaly cokoli jedlého. Totéž se děje v akváriu. 
  5. Krmte sekavce několikrát během dne. Jen se ujistěte, že mohou potravu snadno zkonzumovat během několika minut. Poslední věc, kterou chcete udělat, je překrmit je. Každých pár dní jim nabídněte trochu živé nebo mražené potravy, abyste zajistili, že dostávají vyváženou stravu.
  6. Vzhledem k tomu, že tyto ryby jsou poměrně malé, je minimální velikost nádrže pro sekavce pouze asi 55 litrů. Pokud jich však plánujete mít více, přidejte 10-20 litrů pro každou další rybku.
  7. Pro dno nádrže zvolte hladký substrát. Sekavci se rádi zahrabávají. Velké a zubaté oblázky mohou proříznout jejich jemné šupiny. Nejlepší volbou je jemný písek.
  8. Co se týče dekorací, poskytněte rybám dostatek úkrytů. Kameny, naplavené dřevo, vyrobené jeskyně a sbírka živých rostlin by měly stačit. Volně žijící ryby mají tendenci zdržovat se v mělkých vodách, které jsou plné rostlin. Zavedení věcí, jako je rašelinový mech, jávské kapradiny a další živé rostliny, může mít zásadní vliv na kvalitu jejich života.
  9. Sekavci mají tendenci vyhledávat úkryty. Jakmile slunce zapadne, stanou se aktivnějšími a začnou hledat potravu poblíž dna svého prostředí.
  10. Tato rybka má tendenci vyskakovat z akvária, proto mějte vždy zakrytou nádrž.
  11. Tyto rybky jsou poměrně mírumilovné, takže se jim bude dobře dařit s jinými neagresivními rybami. Pokud chcete mít nádrž s více druhy, můžete se rozhodnout pro ryby, které obsazují jiné části prostředí, než dno.

Základní informace

  • Český název: Sekavec příčnopásý
  • Latinský název: Pangio kuhlii (Acanthophthalmus kuhli kuhli)
  • Čeleď: Cobitidae (Sekavcovití)
  • Původ: Bengálsko, Indonésie, Malajsie, Thajsko
  • Maximální velikost: 12 cm
  • Vhodná teplota: 23-28 °C
  • Potrava: Všežravec – patentky, nitěnky i vločková krmiva
  • Doporučené PH: 6,5-7,5
  • Doporučená tvrdost vody: do 12°dGH
  • Agresivita: Mírumilovná, veselá, aktivní rybka

Charakteristika

Žlutavé hadovité tělo má pokryté drobnými šupinkami s pravidelnými hnědo-černými příčnými pruhy. Ploutvičky jsou vyvinuté jen málo. Tlamka sekavce má tři páry vousků. Tyto rybky mají rády tmu, a proto jsou aktivní hlavně večer a v noci. I z toho důvodu musí mít v nádrži hodně úkrytů, aby se mohly schovat. Nádrž musí být dobře kryta, protože se protáhnou i malou škvírou. Voda nesmí obsahovat ani stopy mědi, protože tyto rybičky jsou na ni mimořádně citlivé. Plavou rády nad dnem, kde vyhledávají červy, larvy hmyzu, zbytky rostlin. Přes den bývají schovány, ožívají k večeru, kdy hledají něco k snědku. Na rozdíl od jiných rybek žijících při dně, nevíří kal či písek ze dna. Chováme je raději v počtu 8-10 kusů.

Pohlavní dimorfismus

Sameček je menší a štíhlejší než samička, jinak je pohlaví velmi složité rozeznat.

Rozmnožování

Podaří se spíš po hormonální stimulaci. Při tření vystupuje pár ve spirále k hladině, přičemž samec se doslova ovíjí kolem samice. Obě ryby náhle mizí v obláčku jiker a mlíčí a odděleně sestupují ke dnu. Jiker bývá velký počet (až 3 tisíce), ale většina jich zůstává neoplozena. Při teplotě 26°C se už za 24 hodin líhne plůdek, který je zbarven zeleně. Prvních 14 dní dýchá pomocnými keříčkovitými vnějšími žábrami. Do 3 dnů se plůdek rozplave a přijímá potravu.

Často kladené dotazy

❓Kolik sekavců příčnopásých by mělo být chováno pohromadě?

Doporučujeme pořídit si skupinu alespoň tří až šesti jedinců, aby se cítili dostatečně bezpečně a našli odvahu vylézt ven a prozkoumávat nádrž (Zdroj).

❓Jak mohu zvýšit aktivitu svých sekavců?

Sekavci milují výměnu vody a po každé výměně vody jsou neuvěřitelně aktivní. Pokud se tedy snažíte, aby si vaše noční rybky víc užívaly, vyměňte jim vodu během dne a sledujte, jak nádrž ožije (Zdroj).

❓Mají sekavci rádi samotu?

Tyto rybky jsou od přírody společenské, i když mohou být plaché, a dávají přednost společnosti rybek svého druhu (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu