Autor:
Horac
Přidáno:
06/05/2007 v 10:19:50
Autor změny:
Evica39
Naposledy změněno:
02/02/2009 v 16:42:03

Zobrazeno: 23551x Hodnocení: 2.81 Hodnoceno: 972x
1 2 3 4 5

Český název: Sekavec příčnopásý
Latinský název: Pangio kuhlii (Acanthophthalmus kuhli kuhli)


Čeleď:Cobitidae (Sekavcovití)
Původ: Bengálsko, Indonésie, Malajsie, Thajsko
Maximální velikost: 11 cm
Vhodná teplota: 23-28 °C
Potrava: všežravec - patentky, nitěnky i vločková krmiva
Doporučené PH: 7,0
Doporučená tvrdost vody: do 12°dGH
Agresivita: mírumilovná, veselá, aktivní rybka
Charakteristika: Žlutavé hadovité tělo pokryté drobnými šupinkami s pravidelnými hnědočernými příčnými pruhy. Ploutvičky jsou vyvinuté jen málo. Tlamka má tři páry vousků. Mají rády tmu, a proto jsou aktivní hlavně večer a v noci. Proto musí mít v nádrži hodně úkrytů, aby se mohli schovat. Nádrž musí být dobře kryta, protože se protáhnou i malou škvírou. Voda nesmí obsahovat ani stopy mědi, protože tyto rybičky jsou na ni mimořádně citlivé. Plavou rády nad dnem, kde vyhledávají červíky, larvy hmyzu, zbytky rostlin. Přes den bývají schovány, ožívají k večeru, kdy hledají něco k snědku. Na rozdíl od jiných rybek žijících při dně, nevíří kal či písek ze dna. Chováme je raději v počtu 8- 10 kusů.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší, štíhlejší než samička.
Rozmnožování: Podaří se spíš po hormonální stimulaci. Při tření vystupuje pár ve spirále k hladině, přičemž samec se doslova ovíjí kolem samice.Obě ryby náhle mizí v oblaku jiker a mlíčí a odděleně sestupují ke dnu. Jiker bývá velký počet (až 3 tisíce), ale většina jich zůstává neoplozena. Při teplotě 26°C se už za 24 hodin líhne plůdek, který je zelenavě zbarven. První 14 dní dýchá pomocnými keříčkovitými vnějšími žábrami. Do 3 dnů se plůdek rozplave a přijmá potravu.


Sekavec příčnopásý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Sekavec pontický Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Sekavec rumunský   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Sekavec úhořovitý L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - sekavec Myersův     Editovat článek     Přidat fotku


Ahoj,byl mi takovy divny.Ale ted se mi spravil Mam bojovnici pestrou a ni se kamaradi.Ale mam krunyrovce sp.(obycejny)a s snim souperi. Je to nahoda nebo je to normalni? :-)


vagi: v takomto prípade sa to riešilo hormonálnou stimuláciou choriogonadotropínom napr. Praedyn injekčne do chrbta omámenej rybičky (CO2 - zo sifónu) - mimochodom bez toho sa sekavce ani nedajú bežne chytiť :-) pozor na predávkovanie - môžu pri tom zarvať.


ahoj nevim jak je rozmnozit porad se jim nechce samice je plna jiker samce mam tyky poradteSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby