Plž Brotia pagodula: 11 tipů pro chov – charakteristika

Brotia pagodula je plachý plž živící se řasami a různými zbytky z akvária. Aktivní je zejména v noci, kdy vylézá ze skrýší a hledá potravu.

Tipy pro chov plže brotia pagodula

  1. Plži brotia jsou od přírody neagresivní, samotářští a učenliví, mají rádi klidné vodní prostředí. mírumilovní kamarádi v nádrži. S ostatními spoluhráči v nádrži tedy koexistují mírumilovně. Nemají žádné prostředky k napadení ostatních obyvatel nádrže a na ochranu před agresory mají pouze své operkulum a ulitu.
  2. Je důležité, abyste tyto šneky nepřekrmovali, to způsobuje, že se jim snadno kazí voda a škodí to jejich zdraví i zdraví ostatních obyvatel osázené nádrže.
  3. Tito šneci jsou plaší a klidní, zvláště když jsou do akvária nově vysazení, proto se snažte s nimi manipulovat obzvlášť opatrně.
  4. Ačkoli se plž brotia může živit řasami a detritem (rozkládající se rostlinnou a živočišnou hmotou), je většinou býložravý. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velkého šneka, bude možná nutné stravu šneků doplňovat.
  5. Dobrou volbou  potravy jsou například oplatky z řas (nebo tablety, pelety, rybí/krevetí vločky), které se usadí na dně nádrže a zůstanou tam, dokud na ně vaši šneci nenarazí. Nezapomeňte na přidání zelené zeleniny, jako je mrkev, klíčky, špenát, okurka, cuketa. Ty můžete podávat čerstvé nebo mražené.
  6. Stejně jako ostatní bezobratlí jsou i plži brotia pagodula citliví na měď a její sloučeniny, proto se při případném nákupu akvarijních hnojiv ujistěte, že neobsahují chemické látky na bázi mědi.
  7. Pokud nebudou mít tito plži dostatek potravy, pak mohou požírat i rostliny, které se v akváriu nachází.
  8. Tito šneci nejsou vhodní pro začátečníky. Pokud jim chcete vytvořit ideální prostředí, mají určité specifické požadavky, které je nutné dodržet.
  9. Naprosto minimální velikost nádrže, ve které můžete tyto šneky chovat, je 40 litrů. Pokud bude menší, budete vy i šneci mít potíže.
  10.  Je nezbytné mít nádrž s vysokým obsahem kyslíku. Musíte v ní tedy mít vhodně dimenzované čerpadlo, které bude vodu dostatečně prohánět. Proto je vhodnější větší nádrž, pokud chcete, aby se jim dařilo a žili déle než několik měsíců.
  11. Co se týče substrátu, v přírodě žijí šneci rodu brotia pagodula přichycení ke kamenům i na písčitém dně. Zajistěte jim tedy písčitý nebo jemně hrubý substrát.

Základní informace

  • Český název: Plž Brotia pagodula
  • Latinský název: Brotia pagodula
  • Čeleď: Pachychilidae
  • Původ: Thajsko
  • Maximální velikost: 2-5 cm
  • Vhodná teplota: 20-25°C
  • Potrava: Řasy
  • Doporučené PH: 6-8
  • Doporučená tvrdost vody: 5-30°dGH
  • Agresivita: Klidná

Charakteristika

Brotia Pagodula je velmi jedinečný a atraktivní šnek. Tito plži mají světle hnědé až šedé zbarvení s odstíny jantaru a mahagonu a silnou a široce kuželovitou ulitu, z níž spirálovitě vystupují četné malé nápadné hroty. V přirozeném prostředí obývá řeky, potoky a další mělké vodní plochy. Tento druh plže je dobrým požíračem řas a daří se mu v prostředí s příznivými vodními a životními podmínkami, což z něj činí zajímavou volbu pro domácí akvária.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví šneka brotia pagodula je obtížné určit, proto je nutné mít jich alespoň 4-5, aby se zajistila přítomnost samců i samic.

Rozmnožování

Po krátkých námluvách přichází čas na páření. Samec plže rodu Pagodula se nasadí na ulitu samice a pevně ji přitom drží. Během tohoto procesu samec přenáší spermie na samici. Brotia Pagodula vykazuje viviparitu (rodí živá mláďata) a může se rozmnožit až 10-20 mláďat za rok. Rozmnožují se velmi pomalu a obvykle nemají více než 1-3 mláďata najednou.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho žijí šneci brotia pagodula?

Tito šneci se mohou dožít až 3-5 let. V zajetí však jejich délka života dosahuje sotva 1, maximálně 2 roky.

❓Jak často krmit šneky?

Šneci potřebují jíst jednou nebo dvakrát denně. Potravu si však najdou i sami v akváriu a je možné, že je nebudete muset dokrmovat tak často.

❓Mají plži brotia pagodula rádi tmu nebo světlo?

Šneci rodu brotia pagodula nemají rádi světlo, zejména v relativně novém prostředí. Lépe se jim daří v tmavé nádrži nebo v nádrži s velmi slabým osvětlením. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu