Autor:
Salonka
Přidáno:
11/01/2009 v 01:04:01
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
19/03/2012 v 23:19:56

Zobrazeno: 8293x Hodnocení: 2.98 Hodnoceno: 863x
1 2 3 4 5

Český název: Plejtvák obrovský
Latinský název: Balaenoptera musculus


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Balaenopteridae (Plejtvákovití)
Původ: severovýchod Atlantického oceánu, Arktida, Antarktida
Maximální velikost: 30 metrů
Potrava: Kril, kořýši, plankton, bezobratlí
Charakteristika: Má proudnicový tvar těla. Patří mezi ohrožené druhy kytovců. Nemá zuby.Plejtvák obrovský dosahuje délky 30 metrů, váží okolo 170 tun - je to přibližně tolik, kolik váží 2.700 lidí. Jeho jazyk, delší než 3 metry, je těžší než slon. Má 7 žaludků, cévy tak široké, že by přes ně mohl proplout člověk. Srdce váží více než půl tuny a spolu má osm tun krve. Každý den sní milion kalorií v potravě.Plejtvák zkonzumuje za den více než 6 tun malých korýšů (čeleď Euphausiidae), které jsou pro něj téměř výlučnou potravou. Na houfy kořisti útočí prudkými výpady, přičemž se mu objem hrdla zvětší 4krát oproti normálnímu stavu. Následně zavře ústa, vypudí vodu a spolkne tisíce drobných částeček zachycených na kosticemi. Kytovci obrovské jsou obvykle samotářské, ale při lovu mohou vytvářet volné seskupení. Ozývají se chrochtavými, mrmlavými a dunivými zvuky, které jsou svou hlasitostí více než 180 decibelů nejsilnějšími zvuky v živočišné říši.
Rozmnožování: Novorozené "mláďátka" mají 7 metrů a váží 2,5 tuny a zpočátku zkonzumují 190 litrů mléka za den. Za hodinu mohou přibrat na váze 3,3 kg - tedy i 80 kg za den.

V inzerátech:


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.lidus.estranky.czPlejtvák obrovský


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Plejtvák myšok Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Ploskozubec rudoboký   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Velryba gronská L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Plejtvák myšok     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby