Autor:
Salonka
Přidáno:
19/03/2012 v 23:05:30
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 7058x Hodnocení: 2.94 Hodnoceno: 905x
1 2 3 4 5

Český název: Plejtvák myšok
Latinský název: Balaenoptera physalus


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Plejtvákovití (Balaenopteridae)
Původ: všechna světová moře, vyhýbá se však oblastem plovoucích ker
Maximální velikost: 19 - 22 m
Potrava: tresky, ančovičky, sépie, malé korýše
Charakteristika: Plejtvák myšok má dlouhé, hydrodynamické tělo, které mu umožňuje dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Je tedy nejrychleji plovoucím druhém mezi všemi velrybami. Délkou těla se řadí těsně za plejtváka obrovského. Je to prototyp té skupiny vráskavcovitých velryb, která se vyznačuje malou hřbetní ploutví, kterou má posunutou dozadu, a roztažitelný hrdelním vakem, který může při lovu kořisti mnohonásobně zvětšit svůj objem. Hlavu má shora zploštělou, její spodní zaoblená strana se dopředu zužuje. Hrdlo a pravá polovina spodní čelisti jsou světle zbarvené, levá část spodní čelisti je tmavá. Vysvětlení tohoto jevu zatím neznáme, vědci se domnívají, že jde o jistý druh maskování, které jim umožní přiblížit se ke kořisti.Na začátku jara podnikají tyto kytovci dlouhé cesty, které směřují k polárním vodám bohatým na potravu. Živí se tam všem od antarktického krilu (drobných korýšů) až po malé druhy tresek, sépií, ančoviček, či sardinek. Do široce otevřené tlamy nabere vodu s potravou, přičemž se mu roztáhne hrdlo a následně přes rohovité kostice vodu z tlamy vytlačí a zachycenou korýši spolkne.Plejtvák myšok je najspoločenskejším příslušníkům celého rodu. Pokud je v okolním moři dostatek potravy, sdružují se tyto kytovci až do stočlenná skupin. Nejčastěji však v moři setkáváme skupiny šesti až čtrnácti zvířat, mezi nimiž jsou samice, samci i mláďata. Tyto kytovci putují každý rok tisíce kilometrů, od oblastí rozmnožování okolo rovníku do studených polárních moří bohatých na potravu. Zatímco ostatní druhy velryb táhnou od rovníku každoročně stejným směrem, jednotlivé myšok se často přidružují k jinému stádu a pak místo na sever putují k břehům Antarktidy. V každé skupině myšok existují velmi úzké příbuzenské svazky. Zvířata se navzájem dorozumívají zvláštním "jazykem", který tvoří zvuky s nízkou frekvencí. Každý tón trvá přibližně sekundu a myšok jejich vysílají několik se minutu. Předpokládá se, že se těmito tóny informují o vzájemné poloze a také o svém "hodnostním zařazení" ve skupině. Plejtvák myšok se dokáže ponořit až do hloubky 250 metrů a pod hladinou vydrží 25 minut.
Pohlavní dimorfismus: Samice až 23 m, samci do 20 m Hmotnost: 40 – 70 tun.
Rozmnožování: Jejich páření se odehrává během zimních měsíců v tropických vodách. Zásnubní rituály připomínají spíše hry. Samci si chrání samice své skupiny před mladými samci, kteří se přibližují ve skupinách či osamoceně. Samice se páří jednou za dva roky a po 11,5 měsíční graviditě přivede na svět jedno mládě, které při narození váží 3,5 tuny a dosahuje délky 6,5 metru. Často se v blízkosti rodící matky zdržuje ještě jedna samice, která mláděti pomáhá dostat se na hladinu, aby se mohlo poprvé nadechnout.


Tato fotografie pochází ze stránek http://sk.wikipedia.org/wiki/Vr%C3%A1skavec_my%C5%A1okPlejtvák myšok


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Platýs velký Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Plejtvák obrovský   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Plejtvák obrovský L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Ostenec oranžovoproužkaý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby