Plata skvrnitá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Plata skvrnitá je společenská rybka, se kterou při chovu nejsou téměř žádné potíže. Ideální je chovat více samiček než samečků, a dopřát jim pestrou stravu.

11 tipů pro chov platy skvrnité

  1. Rybičky by měly mít k dispozici akvárium o objemu alespoň 30 litrů (2 samičky a 1 sameček).
  2. Čím více rybiček platy skvrnité chováte, čím častěji musíte měnit vodu v akváriu.
  3. Tření mezi rybičkami neprobíhá pouze na jaře, ale po celý rok.
  4. Platu skvrnitou můžete umístit i do společenských akvárií, je však nutné, aby byly rybky podobné velikosti.
  5. Jestliže si přejete, aby měly rybky co možná nejvýraznější barvy, pak je krmte pestrou stravou, která zahrnuje řasy, rostlinnou i živočišnou stravu.
  6. Samičku od samečka rozeznáte hlavně podle jejího těla, které je oproti samečkovi větší, i bříško má kulatější. Sameček má krátký pohlavní orgán (gonopodium).
  7. Voda v akváriu nesmí přesáhnout 27 stupňů Celsia. 
  8. Samečci tvoří hierarchii. V akváriu je jeden alfa samec, kterého se ostatní rybky bojí.
  9. Doporučuje se chovat více samiček než samečků.
  10. Rodiče mladých rybek je nutné po porodu odlovit do jiné nádrže, jinak by své potomky sežrali.
  11. V akváriu by mělo být dostatek rostlin, ale úkryty či kameny plata skvrnitá nevyžaduje.

Základní informace

  • Český název: Plata skvrnitá
  • Latinský název: Xiphophorus maculatus
  • Čeleď: Živorodkovité – Poeciliidae
  • Původ: Východní Mexiko, Guatemala, severní Honduras
  • Maximální velikost: 6 cm
  • Vhodná teplota: 22 – 25°C
  • Potrava: všežravec
  • Doporučené PH: 7 – 8
  • Doporučená tvrdost vody: 9 – 19° dGH
  • Agresivita: mírumilovná společenská ryba

Charakteristika

Někdy nazývaná plata pestrá. Tělo je zavalité a ze stran zploštělé. Základní druh je žlutošedě zbarvený, s dvěma tmavými do sebe zapadajícími skvrnami na kořeni ocasu. Ploutve má plata bezbarvé. U této rybičky bylo vyšlechtěno velké množství barevných odrůd, které jsou ve zbarvení hezčí než základní druh. Známe platy černé, červené, oranžové, žluté, různě zdobené, zlaté a další. Platy se dají i doma různě křížit a proto vznikají nové zbarvení a velikosti.

Pohlavní dimorfismus

Samci jsou menší a štíhlejší než samice a mají řitní ploutev přeměněnou v gonopodium. Samice je větší, zavalitější a je méně výrazně zbarvená. Při páření se samec před samicí načepýří a snaží se ji „zásnubním tanečkem“ zatlačit dolů a následně oplodnit.

Rozmnožování

K rozmnožování je nejvhodnější nádrž střední velikosti osázená dostatkem jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky, případně jiných větších obyvatel akvária. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je černá skvrna na každé straně břicha před řitní ploutví. Po 4-6 týdnech samička vypuzuje z těla jikry s úplně vyvinutými rybičkami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou. Pokud rybu cíleně odchováváte, pak je nutné mladé rybky přelovit nebo nechat samičku porodit v jiné nádrži popř. odchovničce. Ryby nemají žádné zábrany rybky pojídat proto je nutné rybu po porodu odlovit.

Často kladené dotazy

❓Kolik rybiček platy skvrnité by mělo být chováno pohromadě?

Skupina tří až šesti rybek je dobrým výchozím bodem. Stejně jako u většiny živorodek se samci chtějí neustále pářit, proto se snažte chovat alespoň dvě samice na jednoho samce, aby si odpočinuly (Zdroj).

❓Je péče o platy skvrnité obtížná?

Není. Platy skvrnité jsou odolné rybky, snadno se o ně pečuje, jsou barevné, aktivní a můžete si vybrat z obrovské škály barev (Zdroj).

❓Jak často mám krmit platy skvrnité?

Dospělé platy je nejlepší krmit jednou denně v množství, které zkonzumují za méně než jednu minutu. Mláďatům prospívají 2-3 jídla denně, která podporují růst během vývoje (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu