Autor:
Rukavec
Přidáno:
14/07/2008 v 13:22:19
Autor změny:
Geminika
Naposledy změněno:
29/03/2012 v 20:50:30

Zobrazeno: 7277x Hodnocení: 2.96 Hodnoceno: 734x
1 2 3 4 5

Český název: Pestřenec Thomasův
Latinský název: Anomalochromis thomasi


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Guinea, Libérie
Maximální velikost: 8 cm
Vhodná teplota: 23 - 27 °C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 3 - 6
Doporučená tvrdost vody: 3 - 12 °dGH
Agresivita: mírumilovný
Charakteristika: Dostatek úkrytů z kamenů a kořenů. V akváriu může být hustá vegetace. Pravidelná výměna vody.Chováme v zarostlém akváriu s dostatkem úkrytů. Chov této ryby je naprosto bezproblémový, není náchylná k onemocnění. Voda by však měla být čistá s kvalitní filtrací. Neryjí ani neničí rostliny.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou větší a ploutve mají zašpičatělé.Obtížně rozlišitelné. Samice je v době tření v bříšku plnější. Tělo je zavalité, robustní, velmi podobné Aequidens curviceps, avšak pestřeji vybarvené. Zbarvení je žlutavě šedé až zlatohnědé s fialovým nádechem. Šupinky po stranách těla jsou zdobené výraznou modrozeleně lesklou skvrnou. V době tření vystupuje 6 zřetelných černých příčných pruhů. Obvykle jsou zřetelné i dvě skvrny, jedna uprostřed těla, druhá na kořeni ocasní ploutve. Skvrny i příčné pruhy mohou podle nálady rybky úplně zmizet. Od zátylku dopředu přes oko je proužek. Horní čelist je zdobená černou skvrnou, která je obklopená výrazně oranžovými a zeleně lesklými skvrnkami. Hřbetní ploutev je stříbrošedá s červeným lemováním, řitní ploutev je červenavě hnědá, příležitostně s bělavým vzorem, ocasní ploutev je žlutavá s červeným lemováním horního cípu. Obě pohlaví jsou ve zbarvení stejné.
Rozmnožování: Pár ze skupiny. Vytírají se na ploché kameny. Jiker může být až 300. Krmí se jemným krmivem. Teplota: 26-28 °C. Středně velká nádrž, voda normální, dno s jemným pískem, osázení libovolné. Při vyhlubování jamek v písku pro potěr se může stát, že rybky ojediněle odkousnou rostlinku. Jikry kladou, jako většina ryb vrubozubcovitých, na kameny. Oba rodiče se obvykle společně starají o jikry i o potěr. Jikry nakladené na pevný podklad oba rodiče pečlivě ošetřují a rozplavaný potěr „vodí" společně nádrží. Počet potěru může dosáhnout i 500 kusů. Mláďata se líhnou už po 48 hodinách, ale ještě dalších 5 dnů trvá, než se rozplavou. Přijímají drobnou živou potravu.


Tato fotografie pochází ze stránek http://farm1.static.flickr.com/Pestřenec Thomasův


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pestřenec tanganický Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pestřenec ulitový   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Petřenec / Tlamovec Thomasův (Cichlidka Thomasova) L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra slepá     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. .
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby