Autor:
Kristýna
Přidáno:
15/09/2008 v 17:18:40
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
22/03/2012 v 00:11:17

Zobrazeno: 7708x Hodnocení: 2.87 Hodnoceno: 924x
1 2 3 4 5

Český název: Pestřenec šnečí
Latinský název: Lamprologus ocellatus


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Afrika - jezero Tanganika
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 22 - 26 °C
Potrava: masožravec,živou i mraženou potravu (bezobratlé - artemie, cyclop, dafnie). Přijímá i umělá krmiva pro masožravé ryby.
Doporučené PH: 8 - 9
Doporučená tvrdost vody: 12 - 20 °dGH
Agresivita: mírumilovná
Charakteristika: Čilá, nebojácná rybka, která si si hlídá vlastní území a zejména svou ulitu. Je tak nebojácná ,že při obraně ulity se nebojí napadnout i mnohem větší ryby. Je nutné počítat s tím, že ulity potřebují i samci ke svému ukrývání a samičky bývají vybíravé, takže se jim často líbí ulita své kolegyně. Je možné použít ulity od zahradních hlemýžďů nebo amlupárií. Dno by mělo být písčité, rádi se v něm přehrabávají, především v blízkosti ulit. Není to ryba vhodná pro začátečníky. Chov je ideální v jednodruhové, biotopní nádrži nebo ji lze chovat s jinými druhy ryb z jezera Tanganyka (nechovat s příliš velkými a agresivními druhy). V nádržích o velikosti cca 60 litrů lze chovat s úspěchem 1 samce s několika samičkami. Ovšem je nutné hlídat přerybnění akvária, slabší jedinci budou při nedostatku prostoru zabiti.Obývají prázdné šnečí ulity. Jsou to nejmenši cichlidky z jezera Tanganika. Ideální je 1 samec + 2 samice v 74 litrech vody, snesou se i v 50 litrech.
Pohlavní dimorfismus: Samice je znatelně menší než samec.Samci jsou v dospěloti výrazně větší - až 6 cm, samice dorůstají do velikosti 3,5-4 cm. Samice mají na konci hřbetní ploutve a podél anální ploutve bílý lem, který samcům chybí. Samci mají na hřbetní ploutvi zlaté znaky (neplatí vždy).Agresivní a teritoriální ryba.
Rozmnožování: Vytírají se do prázdných šnečích ulit. Samice se stará a brání jikry a potěr.Dominantní samec bývá uprostřed kolonie, slabší jedinci na jejím okraji. K úspěšnému vytření je potřeba mít v akváriu větší šnečí ulity, pro každou samici minimálně jednu. Do těchto ulit samice klade jikry - cca 20-30 kusů. O jikry i plůdek se stará samice, která do ulity vhání pomocí ploutví čerstvou vodu. Potěr se vykulí za 3 dny a rozplave se zpravidla do 10 dnů (do rozplavání zůstává v ulitě). Odchov je obtížnější, protože potěr je malý. Zpočátku krmíme velmi drobným krmivem - vyřníky, velmi malými naupliemi artemií, později cyclopem a dafniemi. Avšak rozmnožujeme-li velké, silné ryby, brzy je nádrž plná mladých, což je nutné regulovat.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.rockymountaincichlids.comPestřenec šnečí


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pestřenec similis Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pestřenec sp. Daffodil   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Pestřenec ulitový L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tlamovec Lamprologus ornatipinnis     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby