Autor:
Dadka21
Přidáno:
10/09/2008 v 20:51:25
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
21/03/2012 v 09:57:27

Zobrazeno: 6843x Hodnocení: 2.75 Hodnoceno: 1171x
1 2 3 4 5

Český název: Perutýn zebra
Latinský název: Dendrochirus zebra


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Scorpaenidae (Ropušnicovití)
Původ: Korálové útesy v Rudém moži, Indickém a Tichém oceánu
Maximální velikost: 30 cm
Vhodná teplota: 25 - 29 °C
Potrava: živá, ryby
Doporučené PH: 8 - 8.5
Agresivita: Samci tohoto druhu jsou agresivní
Charakteristika: Vyskytuje se na útesech, skalách a na útesových plošinách. Je jedovatý! Při chovu a manipulaci s ním je třeba zvýšené opatrnosti! Na obranu před útočníkem jim slouží jedové žlázy umístěné na bázi ploutevních paprsků. Jedovatý je i jejich slizovitý sekret. Jejich toxin je poměrně prudký, ale ke smrtelným otravám nedochází (jen u alergicky reagujících jedinců). Přesto je nutné mít se před nimi na pozoru. Poranění jsou velmi bolestivá a špatně se hojí. Zraněná osoba okamžitě ucítí silnou bolest. Dojde k rychlému otékání zasažené části těla a zároveň může dojít k omezení možnosti pohybu končetinami, bodnutí může způsobit nevolnost, potíže s dýcháním, ochromení, křeče a kolaps, výjimečně i smrt. Jed v ostnech zůstává aktivní několik dní, i ostny je nutno zacházet opatrně. První pomoc - ponořit poraněnou část těla do horké vody, což denaturalizuje bílkovinnou složku jedu a rozptýlí jed. Vyhledat lékaře. Pozor na zalomené kousky ostnu, nemusejí být vidět, ale mohou způsobit rozsáhlé infekce! Tato výrazně zbarvená ryba se nachází na korálových útesech, zejména v mělkých vodách, často se vznáší v jeskyních, uvnitř vraků nebo blízko skalních převisů. Jeho chov není náročný, jen je třeba opatrnosti (jedové ostny). Potravu loví tak, že prudce otevře tlamu a proud vody strhne rybu do jeho jícnu. Aktivní je za šera a v noci, kdy se vydává na lov. Přes den je ukryt pod převisem nebo v jeskyni a to často i zády ke dnu.Na těle tohoto druhu se střídají širší hnědočervené a užší zdvojené bílé svislé pruhy. Na konci ocasního stébla jsou dvě okrouhlé bílé skvrny. Hlava je bílá s hnědočervenou kresbou. Nad očaima má pár rohovitých výrůstků. Prsní ploutve má s dobře vyvinutou blánou, jsou hnědočervavé s bílými tečkami. S touto rybou zachazejte s nejvyšší opatrností kvůli jedovatým ostnům. Je třeba je krmit většími korýši, rybkami nebo rybím masem.Samci tohoto druhu jsou agresivní a hájí si teritorium, kam lákají samice. Tento perutýn je v akváriích agresívnější než jiné druhy. Malé rybky a krevety jsou v ohrožení jako jeho potrava. Při dostatku prostoru v akváriu jinak nebývají problémy. Pokud ale nemá dostatek prostoru, může v sebeobraně útočit na jiné ryby. Proto je lépe ho chovat samostatně nebo v prostorných nádržích. Pokud je ryba vyrušena, roztáhne své ploutve, po dotyku zaútočí hřbetními ostny.
Pohlavní dimorfismus: Pohlaví je obtížně zjistitelné.Samci tohoto druhu jsou agresivní a hájí si teritorium, kam lákají samice.
Rozmnožování: V zajetí se nerozmnožují a v moři klade samice velké množství jiker, které se stanou součástí planktonu. Dospělosti se dožije jen velmi málo jedinců.

V inzerátech: cichlidy


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.mattonimages.skPerutýn zebra


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Perutýn tykadlový Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Perutýn žoldnéř   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Perutýn krátkoploutvý L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Ježík hnědý     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby