Autor:
Horac
Přidáno:
02/07/2007 v 09:27:03
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 16359x Hodnocení: 2.89 Hodnoceno: 894x
1 2 3 4 5

Český název: Parmička pětipruhá
Latinský název: Barbus pentazona (Puntius pentazona)


Čeleď:Cyprinidae (Kaprovití)
Původ: jihovýchodní Asie
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 22 - 28°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 7
Doporučená tvrdost vody: 3 - 12° dGH
Agresivita: mírumilovná, bázlivá a lekavá rybička
Charakteristika: Pro tuto rybičku je charakteristických pět modročerných příčných průhů, které jsou často žlutě lemovány. Také je pro ni typická poloha hlavou dolů, kterou také často s oblibou zaujímají. Rády okusují dlouhoploutvým rybičkám konečky ploutví.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší, štíhlejší, je sytěji vybarvený a má cihlově červené ploutve.Samička je větší a plnější v bříšku ale je méně barevná.
Rozmnožování: Před vlastním třením pronásleduje sameček samičku a neustálým strkáním do bříška ji činí povolnou. Samička vyhledá třecí místo, vyčká samečka a rybky se k sobě přitisknou, přičemž sameček přehne ocasní ploutev přes hřbetní část samičky. Pak se rybky trhnutím oddělí. To se opakuje několikrát a trvá třeba i několik hodin. Z jednoho tření může být až 500 jiker, které se ale v tvrdé vodě nevyvinou. Do 36 hodin se vylíhne potěr, který je choulostivý na náhlou změnu vody a přelovování. Roste velmi rychle a tak je po 14 dnech zřetelné typické pruhování.

V inzerátech: puntius lateristriga


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.animalsholding.czParmička pětipruhá

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Parmička perleťová Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Parmička podélnopruhá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Parmička červenoskřelá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mřenka pětipruhá     Editovat článek     Přidat fotku


My je měli před pár lety doma,ale už nám pochcípaly.Měli jsme jich osm.Sou to moc hezký rybičky :-) .Po víkendu se chystám pro neonky a platy skvrnité :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby