Autor:
Dalibor
Přidáno:
23/03/2008 v 13:42:12
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
09/02/2009 v 16:10:53

Zobrazeno: 57227x Hodnocení: 3.01 Hodnoceno: 1355x
1 2 3 4 5

Český název: Parmička mechová
Latinský název: Puntius tetrazona


Čeleď:Cyprinidae (Kaprovití)
Původ: vyšlechtěný druh
Maximální velikost: do 5,5 cm
Vhodná teplota: 19 - 26 °C
Potrava: vločkové krmivo, patentky, tablety, granule
Doporučené PH: 6,5 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 19 °dKH
Agresivita: Ryba je poměrně mírumilovná,společenská, chov více kusů
Charakteristika: Tento druh vznikl vyšlechtěním parmičky čtyřpruhé, takže obdobná potvůrka, kterou je nutno chovat ve větším hejnu (alespoň 10 rybek). U akvarijní formy se pruhy stékají a celé tělo tak dostává tmavý nachovězelený odstín. U původního druhu zůstává zbarvení ploutví zachované. S oblibou okusuje ploutve jiným rybám, zejména živorodkám duhovým. Samci můžou svádět tuhé boje.
Pohlavní dimorfismus: Rozpoznat samce od samičky lze bezpečně až když ryby pohlavně dospívají. Samečkové jsou více vybarvenější a štíhlejší. Samičky jsou v bříšku zakulacené.
Rozmnožování: Pro tření se chovný pár přeloví do nádrže pro tento účel určené. Nádrž by měla být vybavená třecím roštem a mít holé dno s trsem jemnolistých rostlin. Voda by měla být čerstvá o teplotě okolo 22 - 23 °C. Tvrdost by měla být okolo 1 - 7 °dGH, pokud bude voda příliš tvrdá jikry se nevyvinou. Po tření se ryby odloví. Potěr se líhne za 30 až 40 hodin a za další zhruba 2 dny se rozplave. Jako krmení se použije čerstvě vylíhnutá artemie.

V inzerátech: Prodám terčovce, parmicka mechova


Tato fotografie pochází ze stránek http://akvaryumlarim.comParmička mechová

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Parmička Luciosoma setigerum Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Parmička modroocasá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Parmička čtyřpruhá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Parmička indická žlutoskvrnná     Editovat článek     Přidat fotku


Sice je mame jen asi 2 mesice, 5ks ve spolecny 80l nadrzi s pavima ockama, pancernickama, tetrama krvavyma, neonkama a black molly (jo je tam toho dost...), ale zatim jsem zjistil, ze je to vcelku ziva rybka.. Nicmene ty svoje honicky po akvarku si nechavaji jen pro sebe a ostatni obyvatele je nezajimaji... :-)


Máme v akvarku 4 parmičky a jedna má "anténku" u hřbetní ploutve nemáte s tím nekdo zkušenosti ?? :-) Děkuji


Mám taky skupinku mechovek , jsou to nádherné rybičky s neskutečně modrozelenou barvou, mám je již déle a dospělé hejno. Zaznamenal jsem u nich jdnu věc a to , že velice rychle vnímají špatné PH vody.Jak PH klesne na nějakých 6,5 ryby vyblednou a jejich barvy jsou pryč. Musí se PH zvednout a pak do pár minut opět zezelenají. Ostatní ryby mi nenapadají, drží se ve skupince a mají své teritorium..... :-)


JJ jedna parmička mi prohaní zbylích 5 je to nejakej agresor :-)


Samečci jsou proti sobě agresivní a můžou svádět kruté boje. :-)


Prodavač se mi zmínil, že je hejnová, ale tvrdil, že stačí jen 4, tak si dojdu pro jistotu ještě pro 2 (možná 4). Rybka je to moc pěkná, mám jí zatím 2 dny, tak jsem zvědavá jak se bude vyvíjet. :-)


Tyto mecháčci se stali miláčky naší rodiny, ale bacha na to. Když jsme si je kupoali, prodavač se zapomněl zmínit, že je hejnová, takže jsme si vzali jenom dvě a dopadlo to tak, že nám napadali ostatní rybičky... Paví očka nemají šanci... :-) Takže pozor na to, musíte jich mít minimálně pět-šest, jinak jsou agresivní(hlavně samci), když už jich je víc, tak si ostatních rybiček přestanou všímat... :-) :-) Tak chovejte a mějte se krásně. Káťa


Je také dosti choulostivá a dle akvaristů náchylná k nemocem.


Tahle parmička je taky nádherná rybička. Jak se říká, hraje všemi barvami.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby