Přidáno:
04/03/2008 v 14:01:20
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
06/11/2008 v 19:19:22

Zobrazeno: 29488x Hodnocení: 2.78 Hodnoceno: 1368x
Děkuji za ohodnocení článku

Český název: Parmička čtyřpruhá
Latinský název: Puntius tetrazona


Čeleď:Cyprinidae (Kaprovití)
Původ: Sumatra, Borneo
Maximální velikost: 5 - 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 25 °C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 7
Doporučená tvrdost vody: 5 - 7 °dGH
Agresivita: hejnová atraktivní rybka
Charakteristika: Je to krásná rybka,ale nesmí být chována se závojnatými rybami (např. skalára, gupky ...),protože jim neustále okusují ploutve. Je doporučeno je chovat alespoň v 8 členném hejnu(mezi sebou si udělají vlastní "klovací" pořádek). Podobné jim jsou vyšlechtěné Parmičky mechové. Žlutohnědé tělo protínají čtyři výrazné černé pruhy. Hřbetní ploutev je černá s červeným lemem. Červené jsou i břišní a prsní ploutve. Ocasní ploutev má červenavý horní a dolní lalok, uprostřed je průsvitná. Rybka často ohryzává ploutve jiným rybám. Není proto vhodné chovat ji spolu se skalárami a guramami. Nemá se do hejna starého již několik let kupovat mladí samci, protože by mohli být utlačováni.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je o něco menší, hubenější, ale za to více zbarvený a mají výrazněji červenější prsní ploutve(samičky je mají téměř bezbarvé). Nejlépe se samci poznají až v dospělosti, když je jejich červené zbarvení již velmi rozsáhlé. Zbarvení samiček je méně živé.
Rozmnožování: Jikry padají ke dnu a jsou lepivé.Je jich asi 300-400. Líhnou se asi po 3 týdnech. V akváriu musí být dostatek rostlin, aby se plůdek měl kde schovat.

V inzerátech: Prodám terčovce, Parmička čtyřpruhá


Parmička čtyřpruhá

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Parmička čtvercová Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Parmička čtyřpruhá albín   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Parmička sarana L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Parmička mechová     Editovat článek     Přidat fotku


Dobry den Kiline parmicky jsou vždy agresivni na rybi s dlouhymi ploutvemi a mislim si ze jim potom budou okusovat ploutve když jich bude vic


Dobrý deň,chcem sa zapojiť do diskusije oParmičke štvorpruhé.Mám v akváriu 10ks tejto veľmi peknej rybky,vždy po krmení 2-3 rybky sa správajú ako keby išli skapať, stoja dolu hlavou bez akého koľvek záujmu.Keď príde ku nej druhá rybka tak sa rozpláva ako by sa nič nestalo,trva to asi 20-30 minut po krmení potom sa rybky správajú normalne.Máte niekdo podobné skúsenoti?


Mohl bych se zeptat zda se může spářit parmička čtyřpruhá s mechovou? :)


myslíte že kdyý budou v 40l akva čtyři parmičky a pět pancéřníčků že to půjde dohromady?nerada bych aby se něco stalo :-) děkuji za odpověd :-)


Pravidelně terorizuje méně pohyblivé druhy ryb, proto se nehodí ani do společenství se skalárami amazonskými.


Parmičky jsou pěkné ryby, ale není dobré chovat parmičky s paví očky, protože se tyto ryby nesnáší. Také není dobré chovat více samců pohromadě, pokud nemáte velké akva. , nebo mnoho samic.


Já jsem si nedávno koupila dvě parmičky, zatím teda Paví očka neokusují, ale když jsem je měla dřív tak ano.Už ale pro ně připravuju nové akvárko tak jich koupím víc ať jsou v hejnu :-)


Mám parmičku čtyřpruhou která má pátý pruh, dalo by se říci flek, vypadá to moc hezky. Jinak dohromady mám 4 tyto rybky, honí se mezi sebou, ostatní rybičky nechávají tak. Hrozně se mi líbí, že jsou při odpočinku hlavou dolů, a že plavou hezky v hejnu. Mám z nich radost, jsou ozdobou mého akva :-)


Já jsem tuhle rybičku dostala, ale v akvárku mám už skalary bála jsem se je knim dát, ale nakonec jsem to skusila a není s něma žádný problém vůbec je neokusují.Ale jsou jenom dvě chci si koupit alespon další dvě ale bojím se že když budou už hejno tak že by mohly začít na skalary utočit může mi někdo poradit máte stím někdo skušenosti? Opravdu myslíte že budou na skalarky agresivní? :-)


Tyhle rybičky se mu fakt líbí.Máme dva páry a akvárko hned vipadá líp.


Krásná rybka, viděla jsem ji ve zverimexu a moc se mi líbila, bohužel není vhodná do mého akvária .Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby