Harpis
16/09/2007 v 19:34:14
Yirka
21/03/2012 v 14:31:35
Zobrazeno: 6522x Hodnocení: 2.54 Hodnoceno: 164x
Český název: Pancéřníček zelený
Latinský název: Corydoras aeneus
Čeleď:Sumci - Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
Původ: Jižní Amerika
Maximální velikost: do 6-7 cm
Vhodná teplota:
18 - 26 °C
Potrava:
všežravec-řasy, zbytky rostlin, zelenina, patentky, potravu přijmá především ze dna
Doporučené PH:
6,2- 8,0
Doporučená tvrdost vody: 4 - 25 °dKH
Agresivita:
klidná, mírumilovná rybička
Charakteristika:
Velmi aktivní rybky. Zdržují se u dna, cítí se dobře ve společenském akváriu. Nechovejte ji v příliš teplé vodě. Potravu příjmá téměř vždy ze dna, proto použijte jemný štěrk. Kvůli střevnímu dýchání potřebuje přístup k vodní hladině. U této hejnové ryby je lepší chovat více samečků než samiček. Pří pohledu shora je sameček štíhlejší. Přes den rádi vyhledávají úkryty v jeskyních.Těmto rybkám se říka "popeláři" protože vyjídají zbytky potravy,kterou rybičky nesežerou,ale nesmí se jim dávat nějaké zbytky,protože jsou jako ostatní ryky a pouze jsou u dna. Pancéřníčci se neumí prosadit ve společnosti ryb, proto je chovejte s mírumulovnými rybami. Je nutné, aby byl na dně jemný substrát jinak si poraní citlivé vousky a může tak propuknout infekce. Je nenáročná na odchov. Vítá množství úkrytů a čistou, často měněnou vodu. Ideální rybky dna pro začínajícícho akvaristu.
Pohlavní dimorfismus:
Samička je mohutnější a tlustší, sameček je menší, štíhlejší a má vyšší a zašpičatělou hřbetní ploutev.
Rozmnožování:
Pro úspěšný odchov je lépa zařídit vytírací nádrž 25-30 litrů. Ideální poměr do tření je 2 samečci a 1 samička. Voda by měla mít teplotu cca 24°C. Před třením je třeba rybky dobře krmit, aby se samičky dobře zaplnily jikrami. Ke tření dochází večer, klasickým pancéřníčkovským způsobem. Samičky vypouštějí jikry, které lepí kdekoli v nádrži. Po výtěru je dobré rodiče odlovit. V dobře ošetřené vodě se potěr líhne do 4 dnů. Tyto rybky pohlavně dospívají asi po roce.
V inzerátech:
Koupím
Tato fotografie pochází ze stránek http://www.planetcatfish.com
Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky
ahoj ja bych je chtel rozmnozit ale stale nevim jestli mam na 100procent samce
Je to jedna z nejčilejších rybek, stále vyvíjí nějakou aktivitu. I když není nijak zvlášť atraktivně vybarvena, každý si ji oblíbí.
