Autor:
Yirka
Přidáno:
23/04/2008 v 14:53:23
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
17/03/2012 v 08:59:13

Zobrazeno: 12447x Hodnocení: 2.82 Hodnoceno: 926x
1 2 3 4 5

Český název: Pancéřníček skvrnitý
Latinský název: Corydoras paleatus


Čeleď:Sumci - Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
Původ: Jižní Amerika-Amazonie-Brazílie, Paraguay, Uruguay
Maximální velikost: 4 - 6 cm
Vhodná teplota: 18 - 27 °C
Potrava: Všežravec - mražené i živé krmivo, tablety pro ryby dna, vločkové dobře smáčivé krmivo, zelenina
Doporučené PH: 6 - 8
Doporučená tvrdost vody: 5 - 22° dGH
Agresivita: Klidná, hejnová, mírumilovná rybka
Charakteristika: Jedná se o jednu z nejběžněji chovaných ryb dna. Je vybarvená velmi nenápadně, avšak při vhodném nasvícení vynikne krásný kovový lesk v místech tmavších skvrn. Je velmi čilá, stále hledá potravu na dně nádrže, proto je vhodné volit přinejmenším pro část nádrže jemnější štěrk či písek pro snadné rytí. Vzhledem k tomu že má přídavné střevní dýchání potřebuje volný přístup k hladině. Jedná se o jednu z nejdéle chovaných rybek, kterou se již v předminulém století podařilo úspěšně množit v zajetí. Jedná se o hejnovou rybku, která v případě chovu v malém počtu strádá. Rybka vhodná pro začátečníky. Dožívá se až čtyř let. Ve vyšším věku poněkud ztrácí aktivitu a není čilá a zdržuje se na oblíbeném místě u dna.
Pohlavní dimorfismus: Samička je o výrazně baculatější, celkově robustnější a větší než samci. Sameček má špičatější hřbetní ploutvičku.
Rozmnožování: Rozmnožuje se lehce, jikry lepí na předem očištěné kameny, širokolisté rostliny nebo sklo. Jiker klade velké množství, až 350 kusů a oplozuje je tak, že samička vždy několik jiker vpustí do spojených ploutviček na bříšku a sameček je oplodní. Pokud chceme dosáhout vysoké oplodněnosti, je nutno dávat více samečků na jednu samičku, protože jeden sameček nedokáže tak vysoký počet jiker oplodnit. Plůdek se líhne za čtyři až pět dní a rozplavává se za další dva až tři dny. Po vytření je vhodné rodiče odlovit do jiné nádrže, jinak hrozí sežrání jiker. Impulsem k vyvolání tření se často stává výměna vody .

V inzerátech: Daruji rybicky


Pancéřníček skvrnitý

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pancéřníček skvělý Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Pancéřníček skvrnitý albín   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Pancéřníček atabaponský L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Pancéřníček skvrnitý albín     Editovat článek     Přidat fotku


Podľa mňa sú to usilovní "pracanti", ktorí by nemali chýbať v žiadnom akváriu. Chovám aj albínov, ale nemůžem docieliť, aby sa mi vytreli. Asi je chyba v nedostatku živej potravy.


Tyto rybky jsou stráášně prima a dají se jednoduše rozmnožit teda mě se mladý odchovat nepodařilo ale rozmnožují se mi pořád vždy když vičistím akvárko a nebo když se prudce sníží teplota.Jsou příšerně lekaví vždy když se rychleji přiblížím k akvárku tak oni se leknou a ryychle odplavou.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby