Pancéřníček skvrnitý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Pancéřníček skvrnitý je mírumilovná hejnová rybička, která má ráda hustě osázená akvária s tlumeným světlem. Patří mezi velice odolné rybky, a mají rády čistou vodu.

11 tipů pro chov pancéřníčka skvrnitého

  1. Tuto rybku můžete chovat ve společenském akváriu. Ráda žije v hejnech.
  2. Pancéřníček je velmi přizpůsobivý vodním podmínkám a je schopen přijímat kyslík z hladiny, což mu umožňuje žít v prostředí s nízkým obsahem kyslíku.
  3. Mohou být chováni v nádrži o velikosti pouhých 38 litrů, ale aby jim bylo poskytnuto co nejlepší prostředí, doporučuje se jim poskytnout alespoň 70 litrovou nádrž. 
  4. Pancéřníčci jsou hejnové ryby a měli by být vždy chováni ve skupinách nejméně pěti jedincích. Doporučuje se však chovat je ve skupinách po deseti a více kusech, což sníží jejich stres. 
  5. Sameček pancéřníčka je oproti samičce štíhlejší, navíc má špičatou hřbetní ploutev.
  6. Protože svými citlivými ostny neustále hledají potravu v substrátu, měli byste se vyhnout štěrku nebo jiným ostrým substrátům.
  7. Kromě měkkého substrátu by jejich nádrž měla obsahovat také množství vodních rostlin a dostatek naplaveného dřeva nebo dekorací, ve kterých se mohou schovávat. 
  8. Dávají přednost slabě osvětlenému akváriu, nebo pokud to není možné – akváriu, které je silně zastíněné hustým rostlinným porostem.
  9. I když jsou pancéřníčci známí jako odolné ryby, měli by mít k dispozici vynikající filtr.
  10. Pancéřníčci jsou všežravci a v přírodě se živí korýši, rostlinnou hmotou, červy a hmyzem. V domácím akváriu by se tato strava měla co nejlépe napodobit. 
  11. I když lze pancéřníčky chovat v hlavní nádrži, pro lepší úspěšnost by měli být umístěni v chovné nádrži v poměru dva samci na jednu samici.

Základní informace

  • Český název: Pancéřníček skvrnitý
  • Latinský název: Corydoras paleatus
  • Čeleď: Sumci – Callichthyidae (Pancéřníčkovití)
  • Původ: Jižní Amerika-Amazonie-Brazílie, Paraguay, Uruguay
  • Maximální velikost: 4-6 cm
  • Vhodná teplota: 18-27 °C
  • Potrava: Všežravec – mražené i živé krmivo, tablety pro ryby dna, vločkové dobře smáčivé krmivo, zelenina
  • Doporučené PH: 6-8
  • Doporučená tvrdost vody: 5-22° dGH
  • Agresivita: Klidná, hejnová, mírumilovná rybka

Charakteristika

Jedná se o jednu z nejběžněji chovaných ryb dna. Je vybarvená velmi nenápadně, avšak při vhodném nasvícení vynikne krásný kovový lesk v místech tmavých skvrn. Je velmi čilá, stále hledá potravu na dně nádrže, proto je vhodné volit přinejmenším pro část nádrže jemnější štěrk či písek pro snadné rytí. Vzhledem k tomu že má přídavné střevní dýchání potřebuje volný přístup k hladině. Jedná se o jednu z nejdéle chovaných rybek, kterou se již v předminulém století podařilo úspěšně množit v zajetí. Pancéřníček je hejnová rybka, která v případě chovu v malém počtu strádá. Rybka je vhodná i pro začátečníky. Dožívá se až čtyř let. Ve vyšším věku poněkud ztrácí aktivitu, není čilá a zdržuje se na oblíbeném místě u dna.

Pohlavní dimorfismus

Samička je o výrazně baculatější, celkově robustnější a větší než samci. Sameček má špičatější hřbetní ploutvičku.

Rozmnožování

Rozmnožuje se lehce, jikry lepí na předem očištěné kameny, širokolisté rostliny nebo sklo. Jiker klade velké množství, až 350 kusů a oplozuje je tak, že samička vždy několik jiker vpustí do spojených ploutviček na bříšku a sameček je oplodní. Pokud chceme dosáhout vysoké oplodněnosti, je nutno dávat více samečků k jedné samičce, protože jeden sameček nedokáže tak vysoký počet jiker oplodnit. Plůdek se líhne za čtyři až pět dní a rozplavává se za další dva až tři dny. Po vytření je vhodné rodiče odlovit do jiné nádrže, jinak hrozí sežrání jiker. Impulsem k vyvolání tření se často stává výměna vody.

Často kladené dotazy

❓Kolik pancéřníčků by se mělo chovat pohromadě?

Pancéřníčci by měly být chováni ve skupinách po pěti a více kusech kvůli jejich hejnové povaze (Zdroj).

❓Čím krmit pancéřníčky skvrnité?

Pancéřníčci si pochutnávají na živé potravě, ale dobře snášejí i mraženou potravu, vločky, granule, a dokonce i pelety nebo tablety. Mezi živou potravu mohou patřit krevní červi, solné krevety a bílí červi (Zdroj).

❓Potřebují pancéřníčci na dně akvária písek?

Ano. Pancéřníčci rádi hledají potravu v jemném písku. Ideálně by mělo jít o bílý nebo béžový, ale nikdy ne černý nebo jiné barvy (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu