Ostnáč modrý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Ostnáč modrý je klidná, mírumilovná rybička, kterou lze chovat i ve společenských nádržích. Rybku lze chovat v poměrně malých nádržích.

Tipy pro chov ostnáče modrého

  1. Doporučený počet ostnáčů modrých pro chov v nádrži o objemu min. 40 litrů je 1 pár. 
  2. Nádrž ostnáčů modrých by měla být hustě osázená rostlinami a vybavena dostatkem úkrytů, které mají tyto rybky velice rády.
  3. Tyto rybičky jsou masožravci. Přijímá živou a mraženou potravu, vločková mu moc nechutná.
  4. Tyto rybičky jsou tropické, a preferují teplotu vody v rozmezí 22 až 26 stupňů Celsia. 
  5. Ve svém přirozeném prostředí mají tyto rybky rády volně tekoucí vody v neomezených prostorách. Z tohoto důvodu je často lepší chovat ryby ve velkých nádržích, které jim nabízejí dostatek prostoru pro plavání a hry.
  6. Při slabém osvětlení se dobře živí a mohou mít problémy s obezitou, pokud jim je poskytováno velké množství potravy. Abyste to omezili na minimum, je možná nutností mít další rybky v nádrži, kteří pomohou s odklízením potravy.
  7. Nádrž by se měla udržovat v čistotě, ale rybky nejsou příliš citlivé na obsah chemikálií ve vodě.
  8. Zbarvení těchto rybek může zcela záležet na náladě ryby – když se cítí dobře, může být extrémně sytě a živě zbarvená. 
  9. Chov ostnáče modrého je poměrně snadný a proto jej mohou chovat i začátečníci.
  10. Na odchov rybek použijte 20 litrovou nádrž s jávským mechem a několika úkryty (skořápky kokosového ořechu, květináč), ve kterých probíhá tření.
  11. Po vytření odlovte samici, samce odlovte až po vylíhnutí jiker. Potěr krmte artemiemi.

Základní informace

  • Český název: Ostnáč modrý
  • Latinský název: Badis badis
  • Čeleď: Nandidae (Ostnáčovití)
  • Původ: Jižní Asie (Indie)
  • Maximální velikost: Až 8 cm
  • Vhodná teplota: 26-28 °C
  • Potrava: Živá, mražená, hovězí srdce
  • Doporučené PH: Mírně nad 7,0
  • Doporučená tvrdost vody: 1-15°dGH
  • Agresivita: Jen v době tření

Charakteristika

Ostnáč modrý má malou hlavu a velké ploutve. Je schopný měnit barvy, často je hnědý s modrým třpytem. Často se mu říká chameleon. Má rád úkryty z kamenů, kořenů nebo popřípadě rostlin. Tyto rybky dávají přednost mělké, čisté vodě, kde je přítomno značné množství rostlin.

Pohlavní dimorfismus

Samice jsou na pohled o něco méně křiklavé než samci. Jsou spíše standardní oranžovo šedé a jejich ploutve jsou mnohem méně výrazné než u dospělých samců.

Rozmnožování

Rybky se vytírají do malých dutin při mírně zvýšené teplotě. O potomstvo se stará sameček.

Často kladené dotazy

❓Jsou ostnáči modří hejnové ryby?

Ne, nejsou. Tyto rybky je vhodné chovat pouze v páru. Samci se mohou navíc stávat agresivními vůči jiným samcům – a to zejména v případě, kdy nemají dostatečnou strukturu nebo prostor, aby si vyhradili místo pro tření.

❓Rozmnožují se ostnáči modří snadno?

Ano. Ve skutečnosti se jedná o jedny z nejsnadněji chovatelných sladkovodních ryb v zajetí, pokud máte vyřešené správné podmínky.Stačí zajistit, aby v chovné nádrži byly k dispozici rostliny, protože je budou využívat jako místo pro své jikry. Takto přirozeně chrání své jikry v přírodě a při chovu je třeba toto prostředí co nejvíce napodobit. (Zdroj)

❓Lze ostnáče modré chovat ve společném akváriu?

Nejlepšími partnery v nádrži pro ostnáče modré je jejich vlastní druh. Za předpokladu, že jim poskytnete dostatek prostoru, budou spolu tyto ryby vycházet a žít spokojený život bez stresu. Mohou žít i ve společné nádrži s jinými druhy ryb, ale mělo by se jednat o podobně klidné a mírumilovné rybky.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu