Autor:
Salonka
Přidáno:
27/03/2012 v 02:43:11
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 5659x Hodnocení: -2.75 Hodnoceno: 824x
1 2 3 4 5

Český název: Okouník mořský
Latinský název: Sebastes marinus


Typ:Mořská ryba
Čeleď:Ropušnicovití (Scorpaenidae)
Původ: V Atlantiku od Bílého moře po Skotsko, jižní Norsko a Island.
Maximální velikost: Maximálně 1 m.
Potrava: V mládí planktonní živočichové, starší ryby se živí rybami, hlavně sledi.
Charakteristika: Okouník mořský žije jak u pobřeží nad skalnatým dnem tak i na širém moři. Nejčastěji v hloubce 30 – 200 m. Má vysoké a oválné oválné tělo, s velkýma očima. Ústa jsou dlouhé, široké, téměř vodorovné .. Zuby jsou umístěny jen v horní čelisti av několika řadách. Na žebrovou víčku je několik trnů. Postranní čára těla je poměrně výrazná, tvoří ji 80 - 90 malých šupin. Hřbetní ploutev je velmi dlouhá, v přední části je 12 - 15 tvrdých ploutevních paprsků, v zadní části je 11 - 13 měkkých paprsků. V řitní ploutvi se nacházejí 3 tvrdé a 6 - 8 měkkých paprsků. Prsní ploutve mají 1 tvrdý a 5 měkkých paprsků. Celé tělo je zbarvené červeně, břišní strana je světlejší.Může dosahovat váhy i kolem 15kg.Okouníci žijí v hejnech nad skalnatým dnem u pobřeží nebo na úbočích podmořských hor v hloubkách od 50 m. Tyto ryby rostou pomalu, jsou dlouhověké a velmi pomalu dosahují pohlavní dospělosti.Pro tuto čeleď je typická velká hlavou a tělo porostlé trny s jedovými žlázami.
Rozmnožování: Okouník je živorodá ryba. Páření probíhá v říjnu a v listopadu. Samice přivádí na svět mláďata v hloubce 200 – 500 m, v jednom vrhu jich je okolo 350 000.

V inzerátech: koupím


Tato fotografie pochází ze stránek http://zivazeme.czOkouník mořský


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí mořská rybička(podle českého názvu) - Odranec smrtící (Odranec příšerný) Č Další mořská rybička(podle českého názvu) - Orcela tuponosá   Předchozí mořská rybička(podle latinského názvu) - Máčka mramorovaná L Další mořská rybička(podle latinského názvu) - Kranas vysoký     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby