Autor:
Horac
Přidáno:
23/06/2007 v 08:51:48
Autor změny:
----
Naposledy změněno:
Zatím nezměněno

Zobrazeno: 12170x Hodnocení: 2.75 Hodnoceno: 924x
1 2 3 4 5

Český název: Okounek diamantový
Latinský název: Enneacanthus gloriosus


Čeleď:Centrarchidae (Okounkovití)
Původ: východní státy USA - od New Yorku po Floridu
Maximální velikost: 8 cm
Vhodná teplota: 14 - 20°C
Potrava: vyžadují živou potravu
Doporučené PH: 5,5 - 6,5
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Agresivita: klidná, mírumilovná, velmi lekavá, studenovodní rybička
Charakteristika: Tělo je krátké, vysoké, vejčitého tvaru, ze stran silně sploštělé. Zbarvení je hnědé až červenohnědé s nevýraznými tmavými příčnými pruhy. Přes oko se táhne široký tmavý proužek. Na skřelích jsou tmavé proužky se zeleně svítícími skvrnkami. Hřbetní, řitní a ocasní ploutve jsou červenohnědé se zeleným tečkováním. Chovat se dá nejen ve středním až velkém akváriu, ale přes léto i v bazénu (snáší teploty kolem 10°C). Mají rády normální, čistou, čirou, prokysličenou, nepříliš čerstvou vodu. Nesnáší ale, když je voda zakalená.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je výrazněji zbarvený a má vyvinutější svislé ploutve. V době tření se celé jeho tělo třpytí četnými zeleně zářícími tečkami. Samička je menší a bledě vybarvená. Tečky na těle se zářivě lesknou.
Rozmnožování: Probíhá obvykle na jaře při teplotě kolem 20°C. Samička naklade jikry do jemnolitých rostlin, nebo do jamky v písku, kterou vyhlobil sameček. Nakladené jikry sameček oplodňuje a zároveň pohybem ocasní ploutve je rozhazuje do rostlinného houští. Sameček potom hlídá třecí místo. Potěr se líhne za 2-4 dny, po dalším týdnu se rozplave. Potěr roste velmi pomalu a pohlavně dospívá až po dvou letech.

V inzerátech: koupím, koupím, koupim, ! KOUPÍM !, KOUPÍM, Koupim, koupím, Dobrý den, koupím, Koupím rybky z odchovů , Koupím


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.nativefish.orgOkounek diamantový


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Okoun říční Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Okounek olivový   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Okounek terčový L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Okounek olivový     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby