Autor:
Dadka21
Přidáno:
18/09/2008 v 22:33:35
Autor změny:
Geminika
Naposledy změněno:
30/03/2012 v 04:32:24

Zobrazeno: 5879x Hodnocení: 2.83 Hodnoceno: 852x
1 2 3 4 5

Český název: Nalžovka plovoucí
Latinský název: Ricciocarpos natans


Původ: téměř kosmopolitní
Čeleď:Ricciaceae (Trhutkovité)
Osvětlení: Osluněné stanoviště.
Charakteristika: Jak již název napovídá, tato rostlina plave na hladině. Není příliš vhodná do akvária, spíše do venkovních jezírek. Subkosmopoliticky rozšířený druh, chybí pouze v arktických oblastech a tropech.Jednoletá rostlina plovoucí na hladině, nebo přirostlá na dně nebo břehu. Má růžicovité nebo vějířovité stélky.Stélka je srdčitá, zelená, dlouhá 5—15 mm a široká 5—10 mm. Naspodu stélky splývají četné dlouhé fialově zbarvené šupiny. Spodní strana stélky je hnědé fialová. Je to velmi ozdobný druh, rostoucí na hladinách rašelinných tůněk a rybníků, vzácněji v mrtvých ramenech. Vyskytuje se pouze v plovoucí a pozemní formě. V přirozených vodách se nachází velmi nepravidelně. Je vázán na chladné nádrže s čistou vodou. V přírodě zimuje řidčeji než trhutka plovoucí. Pro akvária není tento druh příliš vhodný a na jejich hladině často hyne, zvláště tam, kde jsou nádrže přikryty sklem. Zdá se, že vyžaduje nižší vlhkost vzduchu, tedy otevřenou hladinu. S pěstováním v paludáriích nejsou zkušenosti.
Rozmnožování: Dělením stélky


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.bryologie.uni-bonn.deNalžovka plovoucí


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí rostlina(podle českého názvu) - monosolenium křehké Č Další rostlina(podle českého názvu) - Nepukalka nejmenší   Předchozí rostlina(podle latinského názvu) - Trhutka plovoucí L Další rostlina(podle latinského názvu) - Kolovka     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby