Autor:
Dadka21
Přidáno:
24/11/2008 v 16:49:38
Autor změny:
Salonka
Naposledy změněno:
27/03/2012 v 00:40:04

Zobrazeno: 14433x Hodnocení: 3.11 Hodnoceno: 964x
Děkuji za ohodnocení článku

Český název: Muréna obecná
Latinský název: Muraena helena


Čeleď:Muraenidae (Murénovití)
Původ: Atlantický oceán, Středozemní moře
Maximální velikost: 1,3 m
Potrava: živá
Agresivita: dravec
Charakteristika: Muréna obecná se podobně jako přibližně 100 dalších druhů murén vyskytuje v teplých mořích. Má neošupené tělo s výraznou kresbou, mocné čelisti a silné ostré zuby. Většinou se skrývá ve skalnatých puklinách, odkud vyráží za kořistí. V přední části těla se nachází hlava s tlamou plnou ostrých zubů, která se táhne až pod oči. Na vrcholku hlavy se nachází dvě malé oči, za nimi jsou umístění žaberní otvory.Muréna využívá k lovu své kořisti částečně kamufláž, proto je její tělo zbarvené jako okolní skály. Nejčastěji má tělo barvu hnědou, či tmavě šedou, na kterém se nachází malé žlutobílé skvrny, které se směrem k ocasu ztrácí. Povrch těla je kluzký a bez šupin.
Rozmnožování: Muréna je dimorfní ryba. Rozmnožuje se převážně v zimním období, kdy jedinci plavou do oblastí s mělčí vodou. Zde se ryby vytírají a nechají volně plavat jikry ve vodě, které je následně vlivem mořských proudu unáší do okolí.Přesný mechanismus jejího ale není znám. Předpokládá se, že jedna samice vypustí kolem 60 000 jiker.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.fishbase.orgMuréna obecná


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Muréna hvězdicovitá Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - mylosoma hnědá   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Morone zlatobřichá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Tetra Arnoldova     Editovat článek     Přidat fotkuSem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby