Autor:
Batman
Přidáno:
15/03/2008 v 10:29:09
Autor změny:
Yirka
Naposledy změněno:
03/03/2012 v 08:55:08

Zobrazeno: 53184x Hodnocení: 2.61 Hodnoceno: 1493x
1 2 3 4 5

Český název: Mřenka nádherná
Latinský název: Botia macracantha


Čeleď:Cobitidae (Sekavcovití)
Původ: Asie, ostrovy Jáva a Sumatra
Maximální velikost: kolem 14 - 18 cm
Vhodná teplota: 23 - 28 °C
Potrava: Všežravec- preferuje živou či mraženou, vločková, rostlinná
Doporučené PH: 6 - 7,5
Doporučená tvrdost vody: 4 - 12 °dGH
Agresivita: Živé a temperamentní ryby
Charakteristika: Nejlépe chovat v hejnu o minimálně 5 kusech. O samotě má sklony znepříjemnovat život ostatním obyvatelům akvária či může uhynout. Plave převážně ve střední a spodní části akvária, je aktivní přes den, ale hlavně za soumraku. Je výborným likvidátorem akvarijních plžů. Vyžaduje větší akvarium (od 200l). Je velmi atraktivně vybarvená, v rozčilení či stresu dokáže kontrast barev ještě zvýraznit nebo naopak ztratit. Jedná se o dlouhověkou rybu. Nádrž by měla být dobře zarostlá rostlinami a s množstvím úkrytů. Tělo je žlutooranžové se třemi černými pruhy. Pruhy někdy bývají rozličných tvarů a někdy se vyskytují černé skvrny i na párových ploutvích. Podle vybarvení ploutví lze určit z kterého ostrovu pocházejí. Tato mřenka je nejnádhernějším zastupcem svého rodu. Má tak malinké šupiny, až vzniká dojem že je kůže holá. Chov je snadný, ale náchylný na různá onemocnění hlavně pozor na krupičku. V přírodě dorůstá výrazně více než v akvarijní nádrži. Jako zajímavost lze uvést, že ráda odpočívá v poloze na boku.
Pohlavní dimorfismus: U dospělých ryb cvičené oko pozná štíhlejší trup samiček. Při hejnovém chovu je samice vůdčí rybou hejna.
Rozmnožování: Dováží se, v akváriu byl tento druh i opakovaně rozmnožen ovšem za pomoci hormonální stimulace. Odchov je velmi obtížný a zřídkavý.

V inzerátech: Daruji


Tato fotografie pochází ze stránek http://aquaworld.netfirms.comMřenka nádherná

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mřenka mřížkovaná Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mřenka namxatská   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mřenka červenoploutvá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mřenka žlutoploutvá     Editovat článek     Přidat fotku


My jsme si koupili 2 ve sklorexu kdyz jsme tam byli minule meli je tam velky a za 100 kc a ted je tam maji mnohem mensi a za 150kc jinak nam tam rikali ze to sneky zlikviduje a proto jsme si naseho sneka predelali do jineho akvarka. Na tu vetsi si zasedla parmicka nadherna ale ta mensi sve sestricce pomaha :-)


Tak mi vydržela pouze 2 dny, škoda mám tam dosti šneků, proto jsem si ji koupila.Bohužel :-)


ahojky tady s tou rybou mam skusenosti sezrala mi všechny rybi a az tam nebila ani 1 tak lezela na dne poprvé sem ji mela se zavojnatkama ona je sezrala tak potom sem ji koupila neonky a ty taky sezrala a po dlouhe době nastesti zdechla


Při dobrém přísunu krmení poměrně rychle roste. Ve vyšším věku některé rybky trošku ztrácejí barevný kontrast a jsou "línější". Přesto je to jedna z nejhezčích rybek hodna svého jména.


Při krmení, zvláště ze dna, je dost hlučná. Vydává poměrně hlasité a křupavé zvuky, jakoby něco louskala. Funny.


Velmi dobrý pomocník při likvidaci nechtěných plžů.Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby