Autor:
Horac
Přidáno:
28/06/2007 v 14:46:33
Autor změny:
Bc/.killer
Naposledy změněno:
23/12/2008 v 22:58:50

Zobrazeno: 1270x Hodnocení: 2.75 Hodnoceno: 1621x
1 2 3 4 5

Český název: Mečovka zelená
Latinský název: Xiphophorus helleri


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: uvádí se Střední amerika ale poprvé byla spatřena v Itálii
Maximální velikost: 10 cm
Vhodná teplota: 19 - 25°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 8
Doporučená tvrdost vody: 9 - 22° dGH
Agresivita: mírumilovná, společenská rybička
Charakteristika: Tato známá rybička se dobře chová i množí, což vedlo k vyšlechtění několika barevných forem a různých tvarů ploutví. Samečci se s mečovitým výrustkem nerodí - ten jim časem doroste. Většinou bývá pravidlem, že čím později se tak stane, tím je sameček plodnější. V některých starších knihách se uvádí, že se samička někdy změní v samečka, dokonce je prý v některých případech schopná oplodňení jiných samiček. Této změně pohlaví se odborně říká arrhenoidie. Bylo však zjištěno, že samičky, se v samečky nemění - ve skutečnosti jsou to samečci od začátku (lze to poznat podle gonopodia), jen se pomalej vyvíjejí. To, že se jedná o samce, lze poznat podle tvaru těla a podle řitní ploutve. Jakmile je na ní nápadně silný první paprsek, tak je to s největší pravděpodobností samec. Tito samci bývají poměrně velcí, agresivní a často neplodní.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší, štíhlejší a má spodní paprsky ocasní ploutve prodloužené v mečovitý výrůstek, podle kterého se tyto rybky jmenují. Jako u všech samečků živorodek je řitní ploutev přeměněna v gonopodium. Samička je větší, zavalitější a nemá mečovitý výrůstek.
Rozmnožování: Pro rozmnožování je vhodné mít k jednomu samečkovi více samiček například v poměru 3:1. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Zde také jikry 4 - 6 týdnů rostou. V tuto dobu je na samičce výrazně vidět černá skvrna březosti (před řitní ploutví). Pak samička vypudí z těla jikry, ve kterých jsou úplně vyvinuté rybičky. Ty potom protrhnou blánu a hned plavou. Jejich počet závisí na velikosti a stáří samice, takže se pohybuje mezi 20 a 150. Pro jejich přežití je potřeba mít v akváriu dostatek rostlin (nejlépe mechu), do kterých se malé rybičky mohou schovat, před žravostí samičky.

V inzerátech: Prodám Mečovky zelené - Xiphophorus hellerii


Tato fotografie pochází ze stránek http://gcmsite.yaroslavl.ruMečovka zelená

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka Xiphophorus andersi Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená berlínská   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Plata severní L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka zelená papouščí     Editovat článek     Přidat fotku


Já mám doma mecovku koní a vídeňskou a to je skoro to stejný :-)


která z jejich forem je nejméně choulostivá


Demonek47: Přendej jenom samici. Samec by ji naháněl a požíral mladé.


Demonek47: Poklud nepřendáš samičku ještě před porodem, nebudeš mít při té skladbě ryb později co přendávat.


Prosím potřebuju nutně poradit...Mám doma tyto rybky od 9.ledna a teď někdy má mít samička mladé... Já se chci jen zeptat:mám je v akváriu z čichavci,akarami hnědými,black molami a ve zverexu nám řekli že je mám přendat do akvária s většími kamínky aby se měli mláďata kam schovat,ale musí se přendavat jen samička nebo o mláďata jako ostatně jako u skoro všech ostatních rybek pečuje samac a mám přendat oba??? Odpověd prosím pošlete na mailík...Demonek


Já mám doma ty oranžové, zelené jsem zatím nikde neviděla, ale ráda bych je třeba nakombinovala. :-)


PŘED NEJAKOU DOBOU JSEM V KOLÍNĚ SEHNAL MEČOVKY ZELENE PORODILY VŠECHNA MLÁDATA ORANŽOVÁ ALE POČASE TO UŽ BYLA HODNĚ VELKÁ TAK JIM ALE SKUTEČNE VŠEM VE STEJNOU DOBU ZAČALY RUST MEČÍKY A TATO MLÁDATA NAROSTLA KOLEM 12 AŽ 16 CM DALŠÍ VRHY UŽ NORMÁLNÍ PO RODIČÍCH.


nevíte jestli se chtějí rozmnožovat když ten sameček jí furt šďouchá do bříška ale tak strašně agresivně a ona utíká ?


já mám doma ty oranžové(ty jsou skoro všude) řekla bych že mezi zelenou a tou oranžovou není skoro žádný rozdíl kromě té barvy.mám už je asi 5 měsíců a jsem snimi velmi spokojená.


já mám platy pestré...dost podobná rybička :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby