Autor:
Matejb
Přidáno:
08/03/2008 v 08:50:22
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
01/11/2008 v 21:21:44

Zobrazeno: 26903x Hodnocení: 2.71 Hodnoceno: 1444x
1 2 3 4 5

Český název: Mečovka zelená vídeňská
Latinský název: Xiphophorus helleri Vienna


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: vyšlechtěna
Maximální velikost: 7 - 15 cm
Vhodná teplota: 20 - 27 °C
Potrava: všežravec, ráda okusuje řasy
Doporučené PH: 7 - 8 pH
Doporučená tvrdost vody: 9 - 19 °dGH
Agresivita: poměrně klidná, hůře se snáší se skaláry
Charakteristika: Mečovka vídeňská je krásná červená rybka. Vyznačuje se červenou duhovkou oka. V některých starších knihách se uvádí, že se samička někdy změní v samečka, dokonce je prý v některých případech schopná oplodňení jiných samiček. Této změně pohlaví se odborně říká arrhenoidie. Bylo však zjištěno, že samičky, se v samečky nemění - ve skutečnosti jsou to samečci od začátku (lze to poznat podle gonopodia), jen se pomalej vyvíjejí. To, že se jedná o samce, lze poznat podle tvaru těla a podle řitní ploutve. Jakmile je na ní nápadně silný první paprsek, tak je to s největší pravděpodobností samec. Tito samci bývají poměrně velcí, agresivní a často neplodní. Tito samci se pořád perou a mečík jim může dorůst až za několik let. Proto se při podobné situaci neukvapujte a případné dokoupení samce zvažte podle chování předpokládáných samic.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší, štíhlejší, má mečík a gonopodium. Samička je větší, robustnější a gonopodium nemá.
Rozmnožování: Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Zde také jikry 4 - 6 týdnů rostou. V tuto dobu je na samičce výrazně vidět černá skvrna březosti (před řitní ploutví). Pak samička vypudí z těla jikry, ve kterých jsou úplně vyvinuté rybičky. Ty potom protrhnou blánu a hned plavou. Jejich počet závisí na velikosti a stáří samice, pohybuje se mezi 20 a 150. Pro jejich přežití je potřeba mít v akváriu dostatek rostlin (nejlépe mechu), do kterých se malé rybičky mohou schovat, před žravostí samičky.

V inzerátech: Prodám Mečovky zelené - Xiphophorus hellerii


Tato fotografie pochází ze stránek http://rybicky.net/Mečovka zelená vídeňská

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená Tuxedo Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená Wagtail   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka zelená černá L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka mexická     Editovat článek     Přidat fotku


Já mám jednu samici a ona ma stále male rybičky ale ty ostatní se nenechají oplodnit nevíte jestly to de aby byli plodné a nebo to musím nějak zařídit nebo se pozná v obchodě jaká samice je plodná prosím o pomoc a AHOJ veve


Ach joooo já nevím co mám dělat přeju si aby mi alespon 1 mladatko prezilo prosim prosim ted mam 1 mlade a ja nevim jak mu jeste mohu pomoct aby prezilo ma vlaste skoro vsechno tak kdybi vas neco napadlo tak mi prosim napiste :-)


ahoj je mi 10 let a koupila jsem si nedavno v Sklorexu 2 samičky mečovky videnske a narodili se mi e mláďata a hned je matka sezrala , jsou to kanibalove a preji si mit velke hejno , asi zhruba 21 kusu do 100 l. akvária ale zatím mam jen ty 2 a snad všechny druhy živorodek napr: zivorodaka sirokoploutva , platy , mecovka zelena cerna , mecovka zelena videnska ......... a mam je všechny moc rada :-) :-)


dava:jo a jeste jsem chcel dodat ze maji velky bricha jak prase


cau lidi vite ze maji mecovky samicky 20-130 malejch tak mam problem mam 3 samicky a jestli porodi tak mne to akvarium nebude stacit :-)


Chov mečovek vídeňských je krásná věc ,pokud se jí utvoří podmínky pro rozmnožování. To znamená mít teplotu kolem 26-28 stupňů. Já jsem to vyřešil následovně. Utvořil jsem skupinu dvanáct samiček a jednoho samce vložil jsem je do porodničky asi 40x40 cm a dal jsem je do dvestěpadesáti litrového akvária . Během jednoho měsíce to vylovím a mám tam asi 500-600 mladého potěru které dám do větší rozplavky. Odchov roční se pohybuje kolem 5-6ti tisíci mladých. Krmím vločkovým krmivem ,vodním planktonem a jednou týdně pomletým hovězím srdcem. Také přikrmuji barvivem na bázi beta-karotenu. Je radost dívat se na akva kde se vám prohání 500 až 600 mladých. Kdo to chce zkusit tak mu na dálší rybičky asi moc času nezbude. I když já chovám jěště mečovky papouščí ,a gold molly skaláry ,terčovce ,několik druhů corydasu a kardinálky čínské. Přeju všem ať jim to plave. S pozdravem M.Bakan :-)


Měl jsem jednu deseticentimetrovou a osmicent. samce=všichni před samicí utíkali, dokonce i ten samec. :-)


Nesmrtelná ryba. V akváriu už je mám čtyři roky a v nejlepších dobách jich bylo dvanáct, pak se ale začaly projevovat nevýhody inbreedingu a teď mi zbyly už jenom dvě podivný mutantky. Pro jejich množení stačí jávský mech a snesitelná kvalita vody.


musíte mečovky hodně sledovat. a hlídat kdy mají mladé jinak je požerou :-)Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby