Autor:
Viki
Přidáno:
27/03/2008 v 19:33:49
Autor změny:
Vašek
Naposledy změněno:
14/02/2009 v 18:52:26

Zobrazeno: 10675x Hodnocení: 2.99 Hodnoceno: 915x
1 2 3 4 5

Český název: Mečovka zelená papouščí
Latinský název: Xiphophorus helleri


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Mexiko, Quatemala
Maximální velikost: 15 cm
Vhodná teplota: 20 - 27 °C
Potrava: Všežravec
Doporučené PH: 7 - 8
Doporučená tvrdost vody: 9 - 19 °dGH
Agresivita: Mírumilovná rybička
Charakteristika: Velmi vytrvalá rybička. bývá pravidlem, že čím později se tak stane, tím je sameček plodnější. V některých starších knihách se uvádí, že se samička někdy změní v samečka, dokonce je prý v některých případech schopná oplodňení jiných samiček. Této změně pohlaví se odborně říká arrhenoidie. Bylo však zjištěno, že samičky, se v samečky nemění - ve skutečnosti jsou to samečci od začátku (lze to poznat podle gonopodia), jen se pomaleji vyvíjejí. To, že se jedná o samce, lze poznat podle tvaru těla a podle řitní ploutve. Jakmile je na ní nápadně silný první paprsek, tak je to s největší pravděpodobností samec. Tito samci bývají poměrně velcí, agresivní a často neplodní. Také se poznají tím, že jsou velmi výbojní, občas nemají ani gonopodium, takže se poznají poze tím, že mezi sebou svádějí boje.Samci mečovek se často perou a proto se má vždy nechat počtem převažovat samičky, aby nebyly úplně výčerpány naháněním samečků, ktěří se znaží vetřít do její přízně. V akváriu by měly být úkryty a rostliny nebo houští, protože se samice musí schovat a také mladé, jinak je požerou vlastní rodiče.
Pohlavní dimorfismus: Samička je větší a nemá mečovitý výrůstek. Samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. "gonopodium", která slouží k oplodnění samice.
Rozmnožování: Samec se při rozmnožování snaží samičku ,,zásnubním tanečkem" stáhnout ke dnu, aby mu nemohla uplavat a pokouší se jí oplodnit. Je potřeba hodně jemnolistých rostlin a nějaký ten úkryt aby se malé rybky měly kam schovat před matkou, která je často požírá. Doba březosti trvá 4-6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry s úplně vyvinutými rybičkami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou.

V inzerátech: Prodám Mečovky zelené - Xiphophorus hellerii


Tato fotografie pochází ze stránek http://rybicky.netMečovka zelená papouščí

Více fotek najdete ve fotogalerii této rybičky


Barevná verze pro tisk (s obrázkem)    Černobílá verze pro tisk (bez obrázku)    Předchozí sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená KOI Č Další sladkovodní rybička(podle českého názvu) - Mečovka zelená Tuxedo   Předchozí sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka zelená L Další sladkovodní rybička(podle latinského názvu) - Mečovka Koi     Editovat článek     Přidat fotku


Ahoj mám mladý a potřebovala bych při koupit samičky ale ty malý mám v ty nádrží s ostatními rybkami , zvikli jsi na ne . Ale ted nevím jestli mohu dokoupit ty samičky aby mi ten potěr nesezrali tak co myslíte ?? Budu šťastná za odpověď :-)


Je to velmi hezká rybička a rychle se množí , ze začátku jsem měla pouze tři a teď jich mám 14Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.Uživatel:
E-mail:
ICQ:
Komentář:
Do tohoto políčka prosím napište 4 (ochrana proti spamu)
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)


Tyto stránky vytvořil Petr Horáček. Design navrhl Jakub Hanyáš.
Partneři: Rostlinná akvaristika Atlas akvarijních rostlin Výkup elektra Brno Akvaristika,Mye-shop.eu, Savana.cz, Florbal, BBMag, Akvarijní rybičky, Zakázkový fotopotisk, Event, Puzzle, prodej puzzle Koupelny, Čištění ultrazvukem, Perle di vetro, Glasperlen, Nové notebooky hračky Nejlevnejsi E-shop s notebooky , chovatelské potřeby